Верховна Рада внесла зміни до державного бюджету України на 2020 рік і виділила додаткові 1,4 млрд грн на виплату зарплат гірникам до кінця року та погашення заборгованості, що вже є.

Про це повідомила пресслужба Міністерства енергетики.

Там зазначали, що гроші візьмуть з обов’язкових виплат до держбюджету Нафтогазу та Укрнафти.

Що з вугільною галуззю в Україні

Заборгованість по зарплатах перед шахтарями у держави виникає регулярно. Стається це через неефективність шахт. Щоб це виправити, в уряді підготували концепцію реформування вугільної галузі. Вона передбачає оптимізацію видатків держбюджету і розподіл шахт на три групи.

Перша група — шахти, що підлягають інтеграції з Центренерго і є його ресурсною базою. Друга — шахти подвійного призначення, збут яких не обмежується виключно тепловими генераціями. Третя група шахт — такі, що будуть пропонуватися до приватизації не лише як вугледобувні підприємства, а й як цілісні майнові комплекси, які можна використовувати для іншої господарської діяльності.

Міненерго спільно з міжнародними партнерами планує запуск пілотних проєктів трансформації шахт. Зараз розглядають такі варіанти:

  • шахта «Великомостівська», яка розташована на Львівщині, потенційно може стати туристичним кластером,
  • шахта «5/6», яка розташована на сході країни в місті Мирноград, може стати технологічним кластером. 

Енергетична криза

Нагадаємо, Міненерго оголосило на початку травня, що в енергетичній галузі настала найбільша в сучасній історії України криза. Для виходу з кризи Міненерго розробило оновлений енергобаланс — план, за яким житиме енергетика у 2020 році. Він враховує те, скільки має виробити кожен вид генерації, аби задовольнити зменшений попит на електроенергію. Зокрема виробництво електрики АЕС скоротиться на 11,2%, ТЕС — на 13,45%, водночас обсяги виробництва «проблемної» альтернативної енергії зростуть на 105%.

Скорочення виробництва відносно дешевої атомної енергетики на користь дорогої «зеленої» обурило частину депутатів, а Державне бюро розслідувань навіть почало розслідувати, чи не намагається таким чином уряд умисне довести до банкрутства державний Енергоатом.

Одним із бенефіціарів плану Міненерго називають власника групи енергетичних компаній ДТЕК Ріната Ахметова. Про це більше читайте в матеріалі Ярослава Вінокурова й Павла Калашника: Енергетичний шторм: спокій шахтарів ціною мирного атома.

Поділитись: