Міністерство закордонних справ України оприлюднило заяву у зв’язку з подіями у Білорусі, де вже тиждень після виборів президента тривають акції протесту.

Заява оприлюднена на сайті відомства.

В українському МЗС констатували, що офіційні результати виборів «не викликають довіри в білоруському суспільстві». Також дипломати додали, що Україна загалом поділяє позицію Європейського Союзу.

Крім того, у МЗС висловили занепокоєння жорстокістю силовиків щодо протестувальників, журналістів та іноземців. 

«Розраховуємо, що звільнення з-під варти частини затриманих стане початком діалогу влади з громадянським суспільством з метою пошуку компромісів», — йдеться у заяві.

Що відомо про затримання українців у Білорусі?

Уранці 12 серпня МЗС повідомило, що всього з початку протестів у Білорусі затримали дев'ятьох українців, але їх на той час уже відпустили.

У той же день білоруські силовики жорстко затримали в Мінську двох громадян України Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Вони позаштатно готували матеріали для hromadske.

Вранці 13 серпня у МЗС повідомили про затримання ще однієї українки — Оксани Альошиної. А пізніше пресслужба МЗС заявила про затримання українця в Бресті. Його затримали ще 11 серпня за участь в акції протесту, а потім помістили в місцеве СІЗО.

Після свого звільнення Костянтин Рєуцький також з'явився на відео видання Tut.by, де прокоментував затримання. Він розповів, що вночі його змусили підписати протокол, написаний правоохоронцями.

«Нікому не дали протоколи прочитати, підписати змушували. Тих, хто не хотів підписувати, били», — сказав українець.

На питання, чи запам'ятав він прокурорів та суддів, відповів, що ні.

Пізніше у МЗС повідомили, що Рєуцький та Васильєв повернулись до України.

Що відбувається у Білорусі

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня протести відбулися мирно, влада змінила тактику і припинила жорстоко придушувати акції. Також страйкувати почали працівники великої кількості місцевих підприємств.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

14 серпня на державних підприємствах Білорусі співробітники продовжили виходити на страйки, акції протесту не припиняються. Люди вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Поділитись: