«Не я маю доводити свою невинуватість, а прокуратура вказати, у чому винний» — підозрюваний Мангер про справу Гандзюк

Підозрюваний у замовленні нападу на Катерину Гандзюк Владислав Мангер у Шевченківському суді Києва, лютий 2019 рік
Підозрюваний у замовленні нападу на Катерину Гандзюк Владислав Мангер у Шевченківському суді Києва, лютий 2019 рікВікторія Рощина/hromadske

Підозрюваний у замовленні нападу на Катерину Гандзюк голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер вкотре заявив, що не має відношення до злочину проти активістки, а слідство за більш ніж рік не надало доказів зворотного.

Про це він розповів у коментарі hromadske після судового засідання у справі.

«Якщо ви почитаєте саму підозру, ви дуже сильно здивуєтесь. Тому що, по-перше, це мотив, який вказаний — вирубка лісу. Півтора року розслідують вирубку лісу, чи є там Мангер? Нема. Ми одна структура, яка приймала рішення про зупинення вирубки. Друге — це політичні виступи покійної Гандзюк. В чому були ці виступи? Це були статті, виступи у пресі? Чи це було декілька постів, де просто згадувалось моє прізвище і все?», — сказав Владислав Мангер.

Він зазначив, що спочатку потрібно розібратися, кому це було вигідно, а також з’ясувати, «звідки прийшов нинішній заступник генерального прокурора (Віктор Трепак раніше працював в СБУ — ред.) і кого він покриває на минулому місці роботі».

Також підозрюваний переконує, що йому не відомо про поїздку його адвокатів до іншого фігуранта справи Олексія Левіна, але він також сподівається, що свідчення останнього дадуть результат у справі.

«Ці два свідки, на якому ґрунтувалася підозра і які називали нібито якогось «Миколайовича». Щодо одного (Сергій Торбін — ред.) ми передали позов до суду, щоб зробити лінгвістичну експертизу, тому що запідозрили, що він читав з папірця, але на жаль прокуратура не може знайти диск. По другому (Ігор Павловський — ред.) він чітко сказав 17 грудня слідчому судді про те, що ніякого Миколайовича не було. А просто людині потрібно було на той час вийти з в’язниці СБУ і він був готовий свідчити усе що хочете», — сказав Мангер.

23 березня на судовому засіданні мали розглянути клопотання прокуратури про продовження строків досудового слідства щодо Мангера та Левіна. Однак захисники фігурантів заявили відвід судді. Розгляд відклали.

Раніше Владислав Мангер звинувачував у злочині проти Катерини Гандзюк генерала СБУ Данила Доценка.

Раніше слідство призупиняло розслідування щодо Мангера та Левіна у зв’язку з розшуком останнього. За словами заступника генерального прокурора Віктора Трепака, обвинувальний акт щодо обох підозрюваних може піти до суду цього року. Також Трепак заявив, що раніше слідчі намагалися шукати Левіна у Болгарії, але його завчасно попередили. Провадження щодо ймовірного сприяння правоохоронних органів втечі Левіна та його переховування розслідується ДБР. У болгарському суді підозрюваний Левін у коментарі hromadske заперечив свою причетність до злочину та розповів про зв’язки з іншими фігурантами справи.

Як раніше повідомляло слідство, Олексій Левін влітку 2018 року отримав замовлення на організацію нападу на радницю міського голови Херсона Катерину Гандзюк.

Скільки коштів за організацію злочину він отримав, у підозрі наразі не вказано. Але, за попередньою інформацією, у підозрі Владиславу Мангеру йшлося про надання замовником 5,6 тисячі доларів за напад на Катерину Гандзюк.

Надалі, за даними слідства, Левін залучив до злочину іншого фігуранта справи — Сергія Торбіна, а він знайшов виконавців. Водночас домовленість про напад відбувалася у дворі офісу ще одного фігуранта — Ігоря Павловського, який, стверджує слідство, знав про підготовку злочину. Роль Левіна підтверджується показами інших фігурантів, а також даними слідства.

За даними слідства, Левін надав Торбіну 5000 доларів на реалізацію нападу на Гандзюк. Коли вже затримали виконавців, Торбін просив у Левіна ще 2000 доларів для переховування. Той їх надав.

Слідство окремо встановило, що Левін вже після виїзду з України фінансував родичів фігурантів, щоб ті мовчали. За інформацією слідства, підозрюваний замовник Мангер разом з Левіним запропонували Торбіну два варіанти нападу: облити кислотою або зламати руки та ноги. Безпосередньо з Торбіним контактував Левін.

11 березня Апеляційний суд Болгарії відхилив скаргу захисту Левіна, який просив відмовити в екстрадиції. 16 березня Левіна доставили до України. У коментарі hromadske він заявив, що не має жодного відношення до злочину проти Катерини Гандзюк та буде доводити це в українському суді. Також Левін додав, що подаватиме скаргу проти Болгарії до Європейського суду з прав людини.

Нагадаємо, 24 січня працівники правоохоронних органів Болгарії разом із представниками Офісу генерального прокурора та Служби безпеки затримали Олексія Левіна (Москаленка). У болгарській поліції повідомили, що Левін змінив зовнішність, щоб його не впізнали. Його вдалося ідентифікувати за відбитками пальців. 27 січня Левіна взяли під варту на 40 днів.

21 лютого суд Болгарії дозволив екстрадувати Олексія Левіна-Москаленка до України. Захисник Левіна Михайло Величко заявив, що подаватиме апеляцію та додав, що йому відомо про приїзд до підзахисного адвокатів Владислава Мангера — Андрія Мурашкіна та Дмитра Ільченка. Адвокати Мангера спростували інформацію про візит до підозрюваного, однак наголосили на тому, що мають намір його допитати.

Апеляційне засідання 9 березня перенесли через відмову Левіна від болгарського адвоката. Згодом його колишній адвокат Кирил Топалов у коментарі hromadske пояснив, що він це зробив для того, щоб не затягувати процес.

Нагадаємо, 31 липня 2018-го херсонську активістку та радницю міського голови Катерину Гандзюк облили кислотою. Вона виконувала обов'язки керівника справами виконавчого комітету Херсонської міської ради. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. 4 листопада Катерина Гандзюк померла в лікарні.

Вирок у справі вже отримало п’ятеро осіб, які зізналися у скоєному та пішли на угоду зі слідством. Ще один обвинувачений Ігор Павловський, якому інкримінують приховування злочину також пішов на угоду зі слідством, але порушив її умови. Павловського знову затримали та взяли під варту за іншою підозрою - створення злочинної організації на Херсонщині.