Окружний суд Амстердама арештував 100% акцій компанії South Stream Transport BV. Ця компанія відповідає за будівництво російського трубопроводу «Турецький потік», яким Газпром хоче постачати газ до Європи в обхід України.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

За його словами, арешт на акції «Південного потоку» наклали 23 жовтня. Підставою для такого рішення суду стала підозра у шахрайстві Газпрому.

«Це було зроблено у зв'язку з розглядом справи про шахрайські дії Газпрому при передачі цих акцій компанії «Трансгаз Краснодар» (Transgaz Krasnodar LLC) за один день до того, як судові виконавці почали заморозку активів Газпрому в Нідерландах за позовом Нафтогазу», — пояснив Вітренко.

Напередодні повідомлялось, що Росія почала заповнювати газом першу гілку «Турецького потоку». Зазначимо, що перша гілка цього трубопроводу має постачати газ до Туреччини, однак друга гілка — до Південної Європи, що становить загрозу стабільності транзиту газу через Україну. Нагадаємо, що газовий транзит щороку приносить державі близько 3 мільярдів доларів.

21 жовтня стало відомо, що Болгарія почала будівництво другої гілки «Турецького потоку» на своїй території.

Нагадаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Раніше у Росії очікували добудувати «Турецький потік» до кінця 2019 року, однак згодом визнали, що не встигають з будівництвом.

У квітні 2019 року «Турецький потік» почала будувати Сербія.

Поділитись: