Федеральне мережеве агентство Німеччини ухвалило рішення вивести газогін «Північний потік-1» з-під дії ключових положень про спільний газовий ринок ЄС, відомих також як Третій енергопакет, на 20-річний термін. Утім цей пакет і так передбачав можливість звільнення від його дії тих газопроводів, які були добудовані до набуття ним чинності.

Про це повідомляє пресслужба швейцарської компанії Nord Stream AG, яка керує «Північним потоком-1». Nord Stream AG є дочірньою компанією російського Газпрому.

Йдеться про положення, які поширюють дію Третього енергопакету ЄС на ділянки морських газогонів у межах територіальних вод держави-члена ЄС, де розташоване перше з’єднання газотранспортної системи з газогоном із третьої країни.

«Згідно з рішенням, звільнення з-під дії зазначених положень стосується ділянки газопроводу на території Німеччини, включно з територіальним морем, і діє спочатку протягом 20 років, набуваючи чинності ретроспективно з дати прийняття змін до Закону про енергетику 12 грудня 2019 року», — йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, в листопаді 2019 року парламент Німеччини ухвалив Закон про енергетику, який імплементує в німецьке законодавство зміни до газової директиви Євросоюзу. Після цього Nord Stream AG подав заявку до німецького енергорегулятора — Федерального мережевого агентства — з проханням звільнити «Північний потік-1» з-під дії цього закону, а отже, й Третього енергопакету.

Слід зазначити, що сам змінений Третій енергопакет передбачає таку можливість: його дія обов’язкова лише для тих газогонів, будівництво яких завершене до набуття змінами чинності на території ЄС — травень 2019 року. Але «Північний потік-2» (новий газогін, що йде паралельно «Північному потоку-1») ще не добудований — і на нього нові норми поширюватися повинні.

Зазначимо, що газопровід «Північний потік-2» досі не був добудований, оскільки 21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті. У Німеччині очікували на завершення будівництва у другій половині 2020 року.

15 травня Федеральне мережеве агентство Німеччини відмовило компанії-оператору російського газопроводу «Північний потік-2» у звільненні від регулювання діяльності директивою ЄС. Відтак, він працюватиме за загальними правилами.

«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.

Поділитись: