Нобелівську премію миру за 2018 рік отримали Деніс Муквеге і Надія Мурад.

Нобелівську премію миру за 2018 рік отримали Деніс Муквеге з Демократичної республіки Конго і Надія Мурад з Іраку.

Про це повідомив Норвезький нобелівський комітет в Осло.

Вони отримали цю нагороду за зусилля, спрямовані на припинення використання сексуального насильства як методу війни. 

Саме так його характеризує Резолюція 1820 Ради Безпеки ООН, яку ухвалили 19 червня 2008 року. У ній  вимагають сторони, які беруть участь у збройному конфлікті, вжити заходів для захисту мирних жителів від зґвалтувань та інших форм сексуального насильства.

Надія Мурад — правозахисниця з Іраку, Посол доброї волі управління ООН з наркотиків і злочинності, лауреатка премії Вацлава Гавела з прав людини та премії Андрія Сахарова за свободу думки. Журнал Time вніс її до списку 100 найвпливовіших людей світу 2016 року. Іракський уряд номінував Мурад на Нобелівську премію миру в 2016 році.

Після захоплення її рідного міста Кочо «Ісламською державою» у серпні 2014 року Надію разом із групою молодих жінок вивезли та передали у сексуальне рабство. Згодом вона здійснила невдалу спробу втечі, через що її піддали тортурам. Надію кілька разів перепродавали у рабство. У листопаді 2014 після трьох місяців полону вона нарешті змогла втекти від рабовласників.

Пізніше Мурад потрапила до табору біженців у місті Дахук, звідки разом з тисячею інших біженців дісталася до Німеччини, де мешкає досі.

Деніс Муквеге — гінеколог з Демократичної республіки Конго (Південний Ківу), який заснував шпиталь Панзі для допомоги жінкам, які стали жертвами групових зґвалтувань під час Конголезького конфлікту. Муквего став лауреатом премії ООН за права людини, премії Улофа Пальме та низки інших нагород. У 2014 році від керівництва Європейського Союзу Муквеге отримав премію імені Сахарова за роботу з реабілітації жінок-жертв сексуального насильства к воєнний час.

У східній частині Демократичної республіки Конго, під час військового конфлікту конфронтуючі сторони використовували зґвалтування як метод війни для покарання або приниження жінок або спільноти, до якої вони належать.

За даними звіту ООН, в провінції Південний Ківу кожного дня ґвалтували близько 40 жінок, лише за офіційними даними. На думку фахівців, ця цифра щонайменше у півтора-два рази вище.

За період з 2005 по 2007 рік у провінції зареєстрували 14 200 випадків зґвалтування. Водночас Північному Ківу взагалі відсутня повна статистика, але офіційна статистика свідчила про близько 350 випадків на місяць.


Цьогоріч на премію миру претендували 217 кандидатів і 112 організацій.

У 2017 році володарем Нобелівської премії миру стала Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN).

Раніше повідомлялося, що Президент США Дональд Трамп та лідер Північної Кореї Кім Чен Ин були серед кандидатів на отримання Нобелівської премії миру 2018 року.

18 вересня Верховна Рада ухвалила висунення кандидатури українського режисера, політв'язня Олега Сенцова на Нобелівську премію миру.

Раніше повідомлялося, що Польська кіноакадемія пропонує висунути Сенцова на Нобелівську премію миру.

Нагадаємо, Нобелівську премію з медицини присудили за терапію раку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Імунітет проти раку: за що присудили Нобелівську премію з медицини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Нобелівська премія за терапію раку: ін'єкція такого препарату коштуватиме $2-3 тисячі — патофізіолог

Нобелівську премію з фізики присудили за лазерні технології, а з хімії — за дослідження ферментів, пептидів та антитіл.

Поділитись: