Міністр енергетики допустив, що Україна відновить прямі поставки газу з Росії
Міністр енергетики Олексій Оржель заявив, що Україна «потенційно» може домовитися про пряму закупівлю газу у Росії, але його ціна має відповідати європейським індикаторам.
Про це Оржель заявив в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера».
За його словами, зараз в України під час перемовин з РФ «чітка, відверта та чесна» позиція.
«Ми кажемо: якщо ми з вами (Росією — ред.) і можемо домовлятися про прямі поставки, якщо потенційно, в комплексі, у пакеті з транзитом, тому що так Росія ставить питання, така умова, то ціна обов’язкова має бути прив’язана до європейського індикатора. Ми ні в якому разі більше не можемо отримати політичну ціну», — сказав міністр.
Оржель пояснив, що за цими європейськими індикаторами ціна на газ залежатиме від його ціни на європейському ринку.
«А за відповідними оцінками, в Європі найближчим часом можливе збільшення пропозиції, збільшення інфраструктури, збільшення пропозиції LNG (що спричинить здешевлення газу — ред.), ми відповідно прив’язуємося формульно до ціни Європи», — розповів глава Міненерго.
Він наголосив, що це має бути повністю економічна, а не політична ціна.
Оржель уточнив, що прямі поставки газу є умовою Росії для продовження контракту на транзит газу.
«Вони (росіяни – ред.) говорять: транзитний контракт, об’єми, безпосередньо прямі поставки. З нашого боку дуже аргументована позиція щодо виконання рішень арбітражів», — резюмував він.
Нагадаємо, Україна вже чотири роки не закуповує напряму газ із Росії. Водночас Росія не погоджується укласти новий контракт на транзит газу через Україну, який щорічно приносить в український бюджет близько 3 мільярдів доларів. Дія цієї угоди спливає 31 грудня.
Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.
18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.
В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.
Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.
6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.
- Поділитися: