Обмеження для всіх, крім Санта-Клауса? Як країни Європи планують «карантинити» на Різдво

Пара стоїть разом біля освітленої ялинки на площі Ремерберг у Франкфурті, Німеччина, 2 грудня 2020 року.
Пара стоїть разом біля освітленої ялинки на площі Ремерберг у Франкфурті, Німеччина, 2 грудня 2020 року.AP/Michael Probst

У Європі погляди щодо того, чи потрібен жорсткий карантин саме на свята, розділилися. Британія, яка щойно вийшла з жорсткого локдауну і 8 грудня першою у світі розпочала масову вакцинацію, на Різдво нових обмежень не вводитиме. А ось канцлерка Німеччини Ангела Меркель вважає, що нині наявних норм — закриття ресторанів, спортклубів і розважальних закладів — на тлі зростання кількості інфікованих недостатньо.

Яким буде Різдво в епоху коронавірусу? Спойлер: карантин буде всюди, але різної суворості.

Британія: початок вакцинації та «майже нормальне» Різдво

2 грудня Велика Британія вийшла з другого за рік суворого локдауну, який тривав із початку листопада. Нових випадків інфікування стало менше, але через коронавірус і карантин Велика Британія переживає найбільший економічний спад серед країн «Великої сімки».

Власне, потреба не занапастити економіку ще більше й мотивувала скасувати загальний локдаун за три тижні до свят. Передріздвяні продажі в листопаді-грудні часто визначають прибутковість чи збитковість цілого року роботи.

Покупці у масках для обличчя та різдвяних капелюхах йдуть по Реджент-стріт у Лондоні, Велика Британія, 5 грудня 2020 року.AP/Alberto Pezzali

Тепер загальнонаціональні обмеження замінила ціла система регіональних. Тоді як у регіонах із найгіршою коронавірусною ситуацією ресторани й паби лишатимуться зачиненими (зокрема й на період свят) або працюватимуть лише навинос, в інших частинах країни магазинам, тренажерним залам і салонам краси дозволили відновити роботу. Так само знову можна буде проводити й спортивні події за присутності глядачів — як надворі, так і в приміщенні.

З 23 до 27 грудня (для мешканців Уельсу — з 22 до 28 грудня) можна буде ходити в гості та бачитися з рідними, проте збиратися разом дозволено лише представникам щонайбільше трьох домогосподарств. Також на цей час дозволять вільно пересуватися в межах країни. Студентам теж дозволили нарешті вирушити додому на різдвяні канікули — але після обов’язкового тестування в кампусах.

Як зазначив міністр кабінету міністрів Майкл Гоув, усе — щоби «Різдво здавалося максимально наближеним до нормального». Натомість на Новий рік регіональні карантинні обмеження повернуться.

Влада Британії очікує, що контролювати ситуацію з коронавірусом тепер допомагатиме не лише карантин. 8 грудня країна першою у світі запустила масове щеплення від інфекції вакциною компаній Pfizer/BioNTech. На сьогодні уряд придбав уже 40 мільйонів доз вакцини — цього вистачить для щеплення 20 мільйонів людей, або третини населення країни. Поки у пріоритеті вакцинація людей, старших за 80 років, і медичних працівників.

Графічний дизайнер Хлоя Ванхоке в масці для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 прикрашає вікно ресторану в центрі Брюсселя, 2 грудня 2020 року.AP/Francisco Seco

Франція, Ірландія, Австрія — хто ще підтримує послаблення на свята?

Ідею Різдва без локдауну підтримує і президент Франції Еммануель Макрон. У своїй промові 24 листопада він оголосив про послаблення, які дозволять кінотеатрам, театрам і магазинам із продукцією не першої необхідності відкритися після локдауну, що тривав понад місяць. Як і в Британії, карантин допоміг скоротити темпи поширення інфекції, утім рівень летальних випадків усе ще доволі високий.

Саме це поки ускладнює ухвалення остаточного рішення — чи буде нова хвиля послаблень карантину з 15 грудня. Макрон наголошує: «Нам доведеться продовжувати залишатися вдома, зменшити кількість соціальних контактів, коли це можливо, відмовлятися від приватних зустрічей, сімейних зборів і всіх несуттєвих подорожей». Ресторани поки будуть закриті щонайменше до 20 січня, з 15 грудня можливе поновлення комендантської години.

На період свят карантин послабила й Ірландія — хоча прем’єр Лео Варадкар закликає ірландців, які мешкають за кордоном, уникнути візиту додому цього разу, якщо можна. Водночас МЗС країни офіційно дозволило Санта-Клаусу вільно мандрувати Ірландією та навіть не дотримуватися карантину й самоізоляції. Це не жарт: ось тут міністр закордонних справ Саймон Ковені оголошує, що Санта-Клаус «надає дуже важливі послуги».

На період свят пом’якшує карантин Бельгія: з першого грудня там дозволили працювати практично всім закладам, крім барів і ресторанів. Але в магазинах і торговельних центрах діятимуть обмеження: у приміщенні — лише одна людина, перебування в торговельних залах — не довше ніж 30 хвилин.

В Австрії після локдауну, який тривав із 14 листопада, 7 грудня знову відкрили школи, дитячі садочки, магазини роздрібної торгівлі, перукарні та музеї. Утім, кафе й ресторани поки не працюватимуть, а масові заходи не можна буде проводити щонайменше до 7 січня.

У Грузії з кінця листопада запровадили суворий локдаун — до 31 січня. Серед іншого, там діє комендантська година (з 9 вечора до 5 ранку виходити на вулицю заборонено). Однак 31 грудня та 6 січня, тобто в переддень Нового року та Різдва, її скасують. Також із 24 грудня до 2 січня влада обіцяє поновити рух міського та міжміського транспорту, роботу ринків і торговельних центрів.

Люди збираються перед Бранденбурзькими воротами з освітленою ялинкою на Паризькій площі в Берліні, Німеччина, 7 грудня 2020 року.AP/Markus Schreiber

У Німеччині все суворо: карантин є, і його посилюють

А от у Німеччині відчути святковий настрій буде трохи складніше. Там наразі діє карантин: не працюють заклади громадського харчування, театри, музеї, кінотеатри й спортзали. Але цього недостатньо, вважають у Національній академії наук «Леопольдіна». Науковці радять запровадити жорсткий локдаун із 24 грудня до 10 січня, а ще краще — з 14 грудня.

На їхню думку, новорічні свята — ідеальний час для локдауну, коли життя по всій Німеччині можна «призупинити»: у школах — канікули, компанії та держустанови не працюють повною мірою. Канцлерка Ангела Меркель підтримує ідею та закликає владу всіх федеральних земель Німеччини відмовитися від думок про послаблення обмежень.

По всій країні цього року скасовані святкові ярмарки, а ще діє заборона вживати алкоголь на вулицях. Відповідно чи не головний атрибут німецького Різдва — стаканчик глінтвейну з ятки на міській площі — цьогоріч буде недоступним. На думку міністра охорони здоров’я Єнса Шпана, скупчуватися в чергах біля таких яток наразі «безвідповідально».

Також наприкінці листопада Німеччина закликала ЄС закрити всі гірськолижні курорти принаймні до січня — але поки безрезультатно.

Люди в масках для захисту від поширення коронавірусу ходять по вулиці в центрі Барселони, Іспанія, 7 грудня 2020 року.AP/Emilio Morenatti

Греція, Молдова, Іспанія переконані, що локдаун потрібен — хоча не факт, що допоможе

Уже відомо, що в Молдові різдвяні свята минуть у жорсткому карантині: з 30 листопада до 15 січня в країні оголошено надзвичайний стан. Людям, старшим за 63 роки, не дозволяють залишати домівки без нагальної потреби, усім наполегливо рекомендують працювати дистанційно, збиратися у громадських місцях компаніями більше ніж утрьох — заборонено. «Культурні» місця не працюють, ресторани — тільки навинос (і лише до 22:00), і схоже, що на період свят нічого не зміниться.

Різдвяний карантин буде і в Іспанії: влада країни вирішила обмежити на свята зібрання людей і внутрішні поїздки. Так, на святкування вдома зможуть зібратися не більше ніж 10 людей. Також із 23 грудня до 6 січня буде заборонено їздити між регіонами, крім випадків відвідування сім'ї. Проте досі невідомо, у який спосіб це збираються контролювати: в Іспанії кожен регіон може вводити обмеження самостійно.

У Греції локдаун на Новий рік та Різдво теж продовжать, хоча уряд і визнав, що місяць карантину не дав бажаних результатів. Школи по всій країні не працюватимуть щонайменше до 7 січня, діятимуть обмеження на роботу церков. Поїздки між регіонами заборонені, але можуть бути винятки: індивідуальний дозвіл можна отримати від уряду через SMS-повідомлення.