Обсяг газу, який видобуває державна компанія Укргазвидобування, від початку 2019 року скоротилися на 9,2% попри те, що інвестиції у видобуток зросли у 1,5 раза.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко у коментарі Громадському.

За його словами, інвестиції Нафтогазу, материнської компанії Укргазвидобування, у видобуток газу суттєво зросли ще у 2018 році.

«Можу тільки зауважити, що діяльність з видобутку газу фактично субсидується з грошей які ми отримуємо від транзиту. І що фінансування цієї діяльності збільшилося в рази. Якщо порівнювати 2017 і 2018 рік, фінансування (операційні та капітальні витрати у раз рахунку на тисячу кубів видобутку) збільшилося більше ніж в 3 рази! І за 1 квартал 2019 воно збільшилося ще більш ніж в півтора рази», — повідомив Вітренко.

За його словами, причиною зростання інвестицій у видобуток газу стала зміна відносин між Нафтогазом та російським Газпромом, зокрема перемога Нафтогазу у Стокгольмському арбітражі, яка дала змогу отримувати більше доходів за транзит.

«Але як витрачаються гроші, направлені на видобуток — окреме питання», — додав Вітренко.

Зазначимо, що за його словами, зменшення обсягів видобутку газу Укргазвидобуванням загрожує вчасній підготовці України до опалювального сезону, припинення Росією транзиту газу через Україну та початку так званої «газової війни».

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: