У Національному банку України вважають, що існує ризик того, що спалах китайського коронавірусу матиме довгострокові наслідки для економіки України та призведе до скорочення експорту та зниження привабливості боргових цінних паперів уряду.

Про це йдеться в інфляційному прогнозі Нацбанку за січень 2020 року.

Загалом НБУ очікує, що спалах коронавірусу матиме короткостроковий вплив на світову економіку та несуттєво вплине на економіку України. Таких висновків у Нацбанку дійшли, аналізуючи попередній досвід поширення вірусу SARS. Однак, як зазначають у Нацбанку, існує ризик того, що спалах коронавірусу позначиться на економіці України більш негативно.

Постраждають експортери

Зокрема, у Нацбанку вважають, що у разі більш тривалого впливу коронавірусу на світову економіку у світі може впасти попит на залізну руду та металургійну продукцію.

«Суттєве зниження світового попиту, передусім з боку Китаю, призведе до зниження світових цін, насамперед на сталь та залізну руду. З огляду на масштаби китайської економіки та залученість у світову торгівлю та глобальні ланцюги створення доданої вартості, до ефектів від послаблення попиту долучиться також негативний вплив для виробничих видів діяльності», — йдеться у звіті НБУ.

Там додають, що низький попит на металургійну продукцію та низькі ціни можуть негативно вплинути на українських експортерів, які ще не відновилися після стрімкого падіння виробництва наприкінці 2019 року.

«З іншого боку, більш суттєво знизяться й ціни на світовому енергетичному ринку, що значною мірою компенсує зниження обсягів українського експорту», — додають у Нацбанку.

Державний борг

У разі, якщо поширення коронавірусу матиме більш довгостроковий ефект, то інвестори на світових ринках можуть переоцінити свої ризики. Це матиме негативний вплив на економіку України, особливо у ті періоди, коли державі потрібно буде робити пікові виплати за державним боргом. Перший такий «пік» припадає на кінець травня 2020 року.

У разі, якщо інвестори переоцінять свої ризики через коронавірус, привабливість боргових облігацій України падатиме і державі буде важче позичати гроші для виплати боргів

«Переоцінка інвесторами ризиків у зв’язку з більш суттєвим уповільненням Китаю та світової економіки може суттєво послабити привабливість ризикових активів країн EM, незважаючи на м’які світові фінансові умови», — йдеться у повідомленні НБУ.

Нагадаємо:

  • У грудні 2019 року в китайському місті Ухань (провінція Хубей) зафіксували спалах пневмонії, викликаної досі невідомим збудником. Згодом стало відомо, що вірус передається від людини до людини.
  • Намагаючись обмежити поширення вірусу, в Китаї запровадили повні або часткові обмеження на пересування у 15 містах, зокрема повністю ізолювали Ухань, в якому мешкають понад 11 мільйонів людей.
  • За останніми даними, він коронавірусу померли 565 людини, кількість хворих 28 тисяч. Також 1198 людей видужали.
  • За межами Китаю випадки зараження зафіксували у більше як 25 країнах, зокрема у США, Франції, Австралії, Канаді, Німеччині, Фінляндії та Індії. Деякі країни намагаються евакуювати своїх громадян з Китаю та призупиняють авіасполучення.
  • 30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила надзвичайний стан у сфері охорони здоров'я у світі.
  • За останніми даними, з початку епідемії від коронавірусу померли вже 638 людини. Кількість інфікованих перевищила 31 тисячу. Водночас 1574 людини успішно вилікувалися.

Наразі нова інфекція проявляється як пневмонія або інші респіраторні захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вірус, найімовірніше, поширився від тварин до людей, але здатний також передаватися від людини до людини. Його симптомами є підвищена температура, кашель та ускладнене дихання.

Вчені відзначають схожість нового коронавірусу до іншого вірусу, який є збудником потенційно смертельно небезпечного тяжкого гострого респіраторного синдрому (ТГРС). Унаслідок спалаху цього захворювання у 2002-2003 роках загинули понад 700 людей у ​​всьому світі. Тоді спалах почався у Китаї й загалом заразив понад 8000 людей у ​​26 країнах.

Поділитись: