Нижня палата американського парламенту — Палата представників — після понад 11 годин обговорень проголосувала за статті імпічменту президенту Сполучених Штатів Америки Дональду Трампу. Таким чином, він увійде в історію США як третій президент, якому оголосили імпічмент.

Засідання транслювалося на сайті Палати представників.

Конгресмени голосували окремо за кожну з двох статей імпічменту. Звинувачення у «зловживанні владою» підтримали 230 конгресменів при необхідних 218, проти висловилося 197 (зокрема два демократи). Крім того, Тульсі Ґабард, яка претендує стати кандидаткою у президенти від Демократичної партії, проголосувала «присутній» — це фактично означає, що конгресмен утримався під час голосування.

За визнання Трампа винним у «перешкоджанні роботі Конгресу» висловилося 229 конгресменів, тоді як 198 (серед яких троє демократів) це не підтримали. Ґабард вдруге «утрималась».

Пізніше вона пояснила: вважає Трампа винним у зловживаннях, але не може підтримати думку прихильників імпічменту, що його провал призведе країну до диктаторства.

«Сьогоднішній мій голос — за примирення, яке нам так необхідно, і надію, що ми разом зможемо зцілити нашу країну», — сказала вона.

Як і очікувалося, голосування відбулося переважно за партійним принципом: імпічмент Трампа підтримали майже всі демократи, натомість усі республіканці висловилися проти. Тепер питання про усунення 45-го президента з посади має розглянути Сенат США. Але оскільки для відсторонення потрібні дві третини голосів, а більшість у Сенаті належить республіканцям, Трамп, найімовірніше, збереже свою посаду.

Нагадаємо, йдеться про дві статті імпічменту, які напередодні затвердив профільний Комітет із питань судочинства Палати представників.

Це два офіційні звинувачення у скоєнні «особливо тяжких злочинів і проступків». Такі звинувачення є однією з трьох підстав для оголошення імпічменту президенту США, визначених Конституцією країни. Їх глава Комітету з питань судочинства Джерольд Надлер оголосив 10 грудня.

Перше звинувачення стосується зловживання владою задля політичної вигоди. Зокрема, Трампа звинувачують у намаганні втрутитися у вибори президента США 2020 року, змушуючи владу України відкрити політично вмотивоване розслідування проти одного з імовірних опонентів Трампа — ексвіце-президента Джозефа Байдена від Демократичної партії.

Друге звинувачення стосується перешкоджання роботі Конгресу, а саме розслідуванням ним незаконних дій Трампа. Раніше повідомлялося, що це звинувачення пов’язане з недопуском працівників Білого дому до слухань у справі імпічменту, ненаданням адміністрацією Трампа документів конгресменам, а також залякуванням окремих свідків, які виступали перед Конгресом.

На засіданні, де розглядали оголошення імпічменту президенту США, головувала спікерка pro tempore — демократка Діана Діжет. Спікер Палати представників має право призначати тимчасових спікерів замість себе; Діжет уже мала досвід головування на засіданнях нижньої палати парламенту.

Таким чином, Дональд Трамп увійде в історію США як третій президент, якому оголосили імпічмент.

Одразу після голосування демократи провели пресконференцію. На ній спікерка Палати представників Ненсі Пелосі заявила, що сьогодні — «сумний день» для США.

«Необдумані дії президента вимусили нас винести статті імпічменту (на голосування — ред.), — додала вона і подякувала лідерам тих комітетів Палати представників, які брали участь у розслідуванні в справі імпічменту Трампа.

Натомість лідер республіканської меншості Палати представників Кевін Маккарті заявив у Twitter, що демократи «розписалися у своїй непридатності, проголосувавши за скасування результатів виборів 2016 року і за імпічмент належним чином обраного президента Сполучених Штатів».

«Не дамо їм забути, що вони зробили», — додав конгресмен.

Зі свого боку прессекретарка Білого Дому Стефані Грішем повідомила журналістам, що президент «упевнений, що Сенат відновить звичний порядок, справедливість і належний процес, які було проігноровано під час засідання Палати представників».

«Він ([Трамп — ред.) готовий до подальших кроків і впевнений, що його повністю виправдають». — додала вона.

Сам Трамп під час засідання конгресменів виступав перед своїми прихильниками в місті Батл-Крік, штат Мічиґан.

Нагадаємо хронологію подій, пов'язаних із оголошенням імпічменту Дональду Трампу.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13-21 листопада тривали публічні слухання у справі імпічменту Трампа в Комітеті з питань розвідки Палати представників США.
  • 3 грудня Комітет із питань розвідки оприлюднив звіт, у якому сформулював два основні звинувачення проти президента США: зловживання владою та перешкоджання роботі Конгресу. Після цього розслідування у справі імпічменту перейшло до Комітету з питань судочинства Палати представників.
  • 13 грудня Комітет із питань судочинства схвалив дві статті імпічменту Трампа — зловживання владою (через примушування влади України провести політично вмотивовані розслідування) та перешкоджання роботі Конгресу (через блокування розгляду Конгресменами справи про його імпічмент).
Поділитись: