Палата представників США (нижня палата Конгресу) ухвалила резолюцію, якою призначила представників у справі імпічменту Дональда Трампа та передає статті імпічменту в Сенат (верхня палата).

Як повідомляє hromadske, відповідне рішення ухвалили конгресмени на засіданні в середу, 15 січня. За рішення проголосували 228, проти — 193.

Це рішення Палати вводить в дію наступний етап імпічменту — розгляд у Сенаті, де більшість вже мають однопартійці Трампа — республіканці. Ним, по-перше, визначаються так звані «керівники імпічменту» (impeachment managers) — тобто представники нижньої палати парламенту США в Сенаті, які представлятимуть звинувачення проти американського президента; і по-друге, визначається, що статті імпічменту передаватимуть до Сенату, аби там розпочався його розгляд.

Слід зазначити, що прийняття резолюції не означає, що статті імпічменту передадуть у Сенат негайно. Утім демократи, які й ініціювали цю процедуру, вже заявляли, що хочуть це зробити одразу ж. Тоді Сенат має зібратися наступного ж дня (тобто в четвер, 16 січня) й почати розглядати правила, відповідно до яких відбуватимуться слухання у верхній палаті Конгресу.

Ще одна причина, чому розгляд імпічменту по суті не почнеться одразу — сенатори мають скласти присягу і всіх учасників цього процесу має бути належним чином про це повідомлено.

Як раніше повідомляв глава республіканської більшості Сенату Міч Макконел, він очікує, що слухання по суті в Сенаті почнуться вже у вівторок, 21 січня.

Раніше демократка Ненсі Пелосі — спікерка Палати представників — уже представляла список осіб, які виступатимуть «керівниками імпічменту». Головним серед них буде Адам Шиф — глава Комітету з питань розвідки Палати представників, який був головним під час розслідування у справі імпічменту Трампа в Палаті представників. Крім того, до складу «керівників імпічменту» увійшли:

 • Джерольд Надлер, глава Комітету з питань судочинства Палати представників;
 • Зої Лоґфрен, глава Комітету з питань адміністрування Палати представників;
 • Гакім Джефріс, член Комітету з питань судочинства Палати представників;
 • Вол Демінґс, членкиня Комітетів із питань розвідки та судочинства Палати представників;
 • Джейсон Кроу, член Комітету з питань збройних сил Палати представників;
 • Сильвія Гарсіа, членкиня Комітету з питань судочинства Палати представників.

За день до голосування, 14 січня, Комітет із питань розвідки Палати представників США оприлюднив нові свідчення у справі імпічменту Дональда Трампа, які він отримав від Льва Парнаса — американського бізнесмена українського походження, пов’язаного з Рудольфом Джуліані. Там викладені нові факти тиску на експослиню США в Україні Марі Йованович та спроби особистого адвоката Трампа Руді Джуліані зустрітися з президентом України.

Нагадаємо: справа імпічменту Трампа розглядатиметься в Сенаті, умовно кажучи, у форматі суду присяжних. При цьому існують чіткі правила його проведення — їх було прописано ще в середині ХІХ століття і кілька разів оновлено після кожної нової процедури імпічменту (до Трампа, варто зауважити, їх було аж три). Щоправда, принаймні частину цих правил сенатори зможуть змінити простою більшістю голосів.

У цьому «суді присяжних» стороною обвинувачення виступають «керівники імпічменту», а захистом — президент США (не обов’язково особисто — може й через представників). Замість присяжних будуть сенатори, а головуватиме глава Верховного суду США.

На цьому суді так само можуть заслуховувати свідків і розглядати докази. Приміром, Державний секретар США Майк Помпео уже засвідчив свою готовність дати свідчення — на слуханнях у Палаті представників він не був.

До речі, «суд присяжних» у Сенаті так само буде транслюватися по телебаченню — але існують чіткі обмеження, кого й що можна показувати. Тому очікувати на видовищне шоу, як це було під час публічних свідчень у листопаді в Палаті представників, не доводиться.

Нагадаємо хронологію подій, пов'язаних з оголошенням імпічменту Дональду Трампу.

 • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
 • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
 • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
 • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
 • 13-21 листопада тривали публічні слухання у справі імпічменту Трампа в Комітеті з питань розвідки Палати представників США.
 • 3 грудня Комітет із питань розвідки оприлюднив звіт, у якому сформулював два основні звинувачення проти президента США: зловживання владою та перешкоджання роботі Конгресу. Після цього розслідування у справі імпічменту перейшло до Комітету з питань судочинства Палати представників.
 • 13 грудня Комітет із питань судочинства схвалив дві статті імпічменту Трампа — зловживання владою (через примушування влади України провести політично вмотивовані розслідування) та перешкоджання роботі Конгресу (через блокування розгляду Конгресменами справи про його імпічмент).
 • Пізно ввечері 18 грудня нижня палата американського парламенту — Палата представників — після понад 11 годин обговорень проголосувала за статті імпічменту президента Сполучених Штатів Америки Дональду Трампу. Таким чином, він увійде в історію США як третій президент, якому оголосили імпічмент.
 • Тепер питання про усунення 45-го президента з посади має розглянути Сенат США. Але оскільки для відсторонення потрібні дві третини голосів, а більшість у Сенаті належить республіканцям, Трамп, найімовірніше, збереже свою посаду.
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile