Парламент Іраку проголосував за вислання американських військ із країни
Парламент Іраку на позачерговій сесії в неділю, 5 січня, проголосував за виведення американських військ із території країни.
Про це повідомляє «Голос Америки».
Зазначається, що в ухваленій іракськими депутатами резолюції уряд країни закликають відновити державну монополію на зброю та діяти для припинення присутності будь-яких іноземних військ в Іраку.
Крім того, в резолюції йдеться про відкликання прохання про міжнародну допомогу в боротьбі з Ісламською державою «у зв'язку із завершенням воєнних операцій в Іраку та досягненням перемоги». Йдеться про операцію «Непохитна рішучість», яка з 2014 року тривала на території Іраку та Сирії під проводом США для боротьби з ІДІЛ.
Ще один із пунктів проголосованої резолюції передбачає подання Іраком офіційної скарги на дії США до Організації Об'єднаних Націй.
Позачергове засідання парламенту було скликано після того, як у ніч на 3 січня США нанесли авіаудар поблизу аеропорту Багдада, вбивши іранського генерала, командувача силами спецпризначення «Аль-Кудс» Касема Сулеймані та членів іракського парамілітарного угруповання «Сили народної мобілізації».
Прийняте рішення не є обов'язковим до виконання, утім до цього заклики про виведення американських військ з Іраку прозвучали й від прем'єр-міністра Аделя Абделя-Магді.
Він також розповів іракським депутатам, що вбитий іранський генерал Касем Сулеймані перебував у Багдаді в ніч із 2 січня за дорученням Саудівської Аравії, яка намагалася, за його словами, запобігти ескалації відносин між США та Іраном. Приводом до цього, нагадаємо, стали авіаудари американських військ 29 грудня по позиціях іракського воєнізованого угруповання «Катаіб Хезболла», яке США пов'язують з Іраном. Тоді Сполучені Штати заявили, що Катаіб Хезболла була причетна до нападу на американську військову базу в Іраку, внаслідок чого загинув один американський цивільний підрядник.
Таким чином, прем'єр Іраку заявив, що США своїми діями підірвали зусилля з дипломатичного врегулювання ситуації в регіоні.
Нагадаємо:
- 29 грудня американські військові провели серію «точних оборонних ударів» по базах іракського шиїтського угруповання «Катаіб Хізбалла» в Іраку та Сирії. Вони заявили про причетність угруповання, яке пов'язують з Іраном, до атаки на американську військову базу в Іраку 27 грудня, внаслідок якої загинув один американський цивільний підрядник, а кілька військовослужбовців США та працівників з Іраку зазнали поранень.
- 31 грудня в столиці Іраку Багдаді декілька тисяч протестувальників атакували посольство США, причиною став авіаудар американців по шиїтському угрупованню «Катаіб Хізбалла». Учасники демонстрації намагалися штурмувати дипломатичну установу.
- 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку. Внаслідок цього загинули щонайменше семеро людей, зокрема командувач спецпідрозділу «Аль-Кудс», що належить до Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, генерал Касем Сулеймані.
- США заявили про причетність Касема Сулеймані до нападу на американську військову базу в Іраку та організації штурму посольства США в Багдаді. У Пентагоні додали, що мета авіаудару 2 січня — «стримування подальших наступальних планів Ірану».
- Посольство Сполучених Штатів Америки в Іраку закликало американських громадян терміново залишити країну після ракетного удару США по аеродрому в Багдаді.
- Сполучені Штати направлять додаткові 3000 солдатів до Близького Сходу після того, як вбивство іранського генерала Касема Сулеймані призвело до зростання напруження в регіоні. Ще раніше США оголосили про збільшення військового контингенту в регіоні на 750 осіб.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що іранського генерала Касема Сулеймані вбили, «щоб зупинити війну, а не щоб її розпочати». А президент Ірану Хасан Рухані назвав вбивство командира елітного підрозділу «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані «величезною помилкою американців».
- У суботу, 4 січня, тисячі жителів Багдада вийшли на церемонію прощання з Касемом Сулеймані та іншими вбитими іракськими діячами, вигукуючи антиамериканські гасла.
- Поділитися: