Пентагон розгортає сили поблизу Судану на випадок евакуації з цієї країни американських дипломатів

Чоловік сидить біля зачинених магазинів у Хартумі, Судан, 17 квітня 2023 року
Чоловік сидить біля зачинених магазинів у Хартумі, Судан, 17 квітня 2023 рокуAP Photo / Marwan Ali

Сполучені Штати через ситуацію в Судані залучають додаткові сили до регіону на випадок, якщо знадобиться евакуація з цієї країни співробітників американського посольства.

Про це повідомила пресслужба Пентагону.

Як зазначається, Міністерство оборони США через командування США в Африці стежить за ситуацією в Судані та здійснює «розумне планування на випадок різних непередбачених обставин».

«У межах цього ми розгортаємо додаткові сили поблизу в регіоні на випадок непередбачених обставин, за яких потрібно буде забезпечити безпеку та, можливо, сприяти від'їзду персоналу посольства США з Судану, якщо цього вимагатимуть обставини», — йдеться в повідомленні.

У Пентагоні додали, що США з міркувань політики та безпеки «не спекулюють на потенційних майбутніх операціях».

Що відбувається в Судані?

15 квітня у столиці Судану Хартумі та прилеглих містах після кількох днів напруги між збройними силами й воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) сталися сутички, ЗМІ заявляли про спробу держперевороту.

RSF казали, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію головнокомандувача армії та міжнародний аеропорт Хартума. Збройні сили це заперечують і кажуть, що авіацією знищили табори RSF.

За останніми даними ВООЗ, кількість загиблих цивільних унаслідок сутичок станом на 20 квітня становить майже 330 людей. Ще майже 3200 отримали поранення.

Напруженість виникла через розбіжності щодо того, як RSF мають бути інтегровані в армію. RSF виникли зі збройних формувань «Джанджавід», відомих за конфліктом у Дарфурі. Human Rights Watch звинувачувала RSF у серйозних порушеннях, зокрема тортурах, позасудових убивствах і масових зґвалтуваннях.

2019 року, після місяців продемократичних протестів, RSF та армія Судану спільно брали участь у військовому перевороті в країні, за підсумками якого від влади було усунуто Омара Хасана аль-Башира. Той керував Суданом 30 років.

Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління. А втім, між військовими та цивільними групами Судану залишилася напружена ситуація.

2021 року відбувся ще один державний переворот. За його підсумками країною почала керувати перехідна суверенна рада, куди входить лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало.

У грудні 2022 року армія Судану та RSF підписали підтриману ООН Рамкову угоду, пообіцявши згодом передати владу цивільному уряду. Але питання інтеграції RSF в армію — те, як швидко це має відбутися та за яких умов, — спричинило напругу між сторонами.