Пілоти та співробітники SkyUp у Судані перебувають у відносній безпеці — пресслужба авіакомпанії
Пілоти та співробітники української авіакомпанії SkyUp, які не можуть виїхати із Судану, охопленого заворушеннями, перебувають у відносній безпеці. Їх евакуюють, коли з’явиться така можливість.
Про це розповіли у пресслужбі авіакомпанії, повідомляє «Суспільне».
Співробітники та пілоти SkyUp забезпечені водою та їжею. Наразі авіакомпанія спільно з посольством України в Єгипті, консульством у Судані та Міністерством закордонних справ розробляють план їхньої евакуації.
Щойно стане можливим безпечний вихід із місця, де вони перебувають, їх евакуюють, пояснили у SkyUp.
У компанії також заявили, що через бойові дії неможливо перевірити стан літаків, які залишилися в аеропорту міста Хартум, столиці Судану.
Раніше у SkyUp заявляли, що в Судані перебувають 36 їхніх співробітників. З ними підтримується зв’язок.
Літаки SkyUp у Судані
Портал Flightradar24, який відстежує переміщення повітряних суден, 15 квітня повідомив, що в аеропорту Хартумі під час сутичок між збройними силами та воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) були пошкоджені щонайменше два літаки. Один із літаків належить українській авіакомпанії SkyUp.
У компанії розповіли, що їхні літаки перебувають у Судані в межах контракту на умовах авіаційного лізингу з авіакомпанією Sun Air. Від початку 2023 року вони виконували рейси до Каїра (Єгипет), Ер-Ріяда та Джидди (Саудівська Аравія).
15 квітня компанія заявляла про спрацювання аварійного радіобуя на одному з двох літаків компанії в аеропорту міста Хартум.

Пізніше компанія Maxar Technologies опублікувала супутникові знімки знищених або сильно пошкоджених під час сутичок літаків в аеропорту суданської столиці.
Газета The New York Times ідентифікувала 20 літаків, які були знищені або сильно пошкоджені після початку сутичок 15 квітня. Один із літаків, знищених того дня, належить українській авіакомпанії SkyUp.
Що відбувається в Судані?
15 квітня у столиці Судану Хартумі та прилеглих містах після кількох днів напруги між збройними силами та воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) сталися сутички, ЗМІ заявляють про спробу держперевороту.
RSF казали, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію головнокомандувача армії та міжнародний аеропорт Хартума. Збройні сили це заперечують і кажуть, що авіацією знищили табори RSF.
За даними ООН, кількість загиблих цивільних унаслідок сутичок станом на 17 квітня зросла щонайменше до 180, понад 1800 цивільних та учасників бойових дій зазнали поранень.
Напруженість виникла через розбіжності щодо того, як RSF мають бути інтегровані в армію. RSF виникли зі збройних формувань «Джанджавід», відомих за конфліктом у Дарфурі. Human Rights Watch звинувачувала RSF у серйозних порушеннях, зокрема тортурах, позасудових убивствах і масових зґвалтуваннях.
У 2019 році, після місяців продемократичних протестів, RSF та армія Судану спільно брали участь у військовому перевороті в країні, за підсумками якого від влади було усунуто Омара Хасана аль-Башира. Той керував Суданом 30 років.
Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління. А втім, між військовими та цивільними групами Судану залишилася напружена ситуація.
У 2021 році відбувся ще один державний переворот. За його підсумками країною почала керувати перехідна суверенна рада, куди входить лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало.
У грудні 2022 року армія Судану та RSF підписали підтриману ООН Рамкову угоду, пообіцявши згодом передати владу цивільному уряду. Але питання інтеграції RSF в армію — те, як швидко це має відбутися та за яких умов, — спричинило напругу між сторонами.
- Поділитися: