Розмір першого траншу нової кредитної програми stand-by Міжнародного валютного фонду може скласти 1,9 мільярда доларів. В українському уряді очікують, що гроші надійдуть на рахунки України до кінця травня 2020 року.

Як повідомив міністр фінансів Сергій Марченко під час засідання уряду 20 травня, загальний розмір кредитної програми МВФ складе 5 мільярдів доларів. Очікується, що програма stand-by має бути короткостроковою — терміном на 18 місяців (або 1,5 року).

Раніше уряд та МВФ обговорювали довгострокову програму розширеного фінансування (EFF), яка мала тривати 3 роки. Тоді йшлося, що загальний розмір фінансової підтримки МВФ може скласти від 5 до 8 мільярдів доларів.

Згодом в МВФ заявили, що більше не обговорюють можливості укладання 3-річної кредитної програми з Україною. Натомість там зосередилися на переговорах щодо короткострокової кредитної програми.

«Враховуючи безпрецедентну невизначеність щодо економічних та фінансових перспектив та необхідність сконцентрувати політичні пріоритети на короткостроковому стримуванні та стабілізації, переговори переключилися на 18-місячний stand-by, який може забезпечити підтримку платіжного балансу для посилення реакції влади», — заявив представник МВФ Джеррі Райс під час традиційного брифінгу у Вашингтоні 7 травня.

Водночас в українському уряді заявили, що попри зміну формату програми МВФ, обсяги фінансування фонду у найближчі 1,5 роки не зміняться: Україна отримає 5 мільярдів доларів як і очікувалося на переговорах щодо програми EFF.

20 травня міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що розмір першого траншу може скласти 1,9 мільярда доларів, хоча раніше він заявляв, що перший та другий транші МВФ складуть по 1,75 мільярда доларів кожен.

«Очікуємо підписання та отримання траншу до кінця травня», — повідомив Марченко.

Підписання нової кредитної програми з МВФ стане можливим після того, як українська влада виконала всі ключові вимоги фонду, зокрема ухвалила закон про ринок землі та так званий банківський закон, який забороняє повернення на ринок неплатоспроможних банків та повернення націоналізованих банків колишнім власникам.

7 грудня 2019 року Україна та Міжнародний валютний фонд домовилися про початок нової програми співпраці, підписавши Staff Level Agreement — попередню згоду, яка означає намір МВФ укласти кредитну програму з Україною. Загальна сума фінансування має скласти близько 5,5 мільярда доларів терміном на 3 роки.

Остаточно затвердити нову програму між МВФ та Україною має Рада директорів МВФ. Однак наразі цього не сталося. Однією з причин цього називають те, що Україна не виконала попередніх вимог МВФ. Серед них — ухвалення закону, який має не допустити повернення ПриватБанку колишнім власникам. Також МВФ прагне, аби Україна створила ринок землі.

Водночас колишні акціонери ПриватБанку намагаються через суд повернути собі банк.

Поділитись: