Розкішне життя, українські олігархи й мільйони на фінансових оборудках. У США триває перший етап суду над Полом Манафортом — екс-радником Віктора Януковича й керівником передвиборчої кампанії Дональда Трампа.

Досудове розслідування продовжувалося близько року. За що судять Манафорта, що каже захист, і які нові деталі стали відомі про українських олігархів і чинних політиків — розповідає Громадське.

За що судять Манафорта

Пола Манафорта звинувачують за 18 пунктами. Більшість із них пов'язані з фінансовими махінаціями, зокрема йдеться про корупцію, відмивання грошей через іноземні рахунки, ухиляння від сплати податків, незареєстровану роботу на іноземні уряди тощо.

У фокусі справи — робота Манафорта на українських політиків з 2005-го по 2014 рік. Тоді він консультував «Партію регіонів» та Віктора Януковича, а також співпрацював із українськими олігархами — Рінатом Ахметовим, Сергієм Льовочкіним та іншими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Арешт Манафорта у США: що нового відомо про справу?

Під час суду прокурор назвав Януковича «золотою гускою» для Манафорта. За даними американського слідства, політтехнолог заробив тоді щонайменше 60 мільйонів доларів. Ці гроші вивели на таємні рахунки в іноземних країнах — їх у Манафорта близько 30. Під час суду звертали увагу на те, що гроші він витрачав на розкішне життя.

«Чоловік у цьому залі суду вірив у те, що закон його не стосується», — зазначив прокурор.

Американський політтехнолог володів елітною нерухомістю в Нью-Йорку та Вірджинії, купляв дорогі автівки, годинник за 21 тисячу доларів і навіть піджак зі шкіри страуса. Витрачався також на ремонт власних маєтків, купівлю дорогого одягу в найкращих модних домах у Беверлі-Гіллз, та взагалі розкішне життя своєї родини.

Сам Манафорт відмовляється від співпраці зі слідством та відкидає всі звинувачення. Утім, якщо його визнають винним за всіма 18 пунктами, за американським законом політтехнологу загалом загрожує 305 років ув'язнення.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Манафорт: 10 нових фактів про головного політтехнолога Януковича

Протестувальники в очікувані попереднього судового засідання у справі екс-керівника передвиборчої кампанії Трампа Пола Манафорта, Олександрія, штат Вірджинія, США, 31 липня 2018 року. Пола Манафорта звинувачують за 18 пунктами, здебільшого — у фінансових махінаціях, корупції, відмиванні грошей. На фото — жінка тримає світлину Манафорта з написом «Мені подобається твій новий костюм» (відсилання до піджака зі шкіри страуса) Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Захист і звинувачення

Адвокати політтехнолога вперше оголосили свою стратегію захисту. Вони наполягають, що їхній клієнт не винен, натомість усю провину намагаються перекласти на інших осіб. Зокрема, на протеже та компаньйона Пола Манафорта — Ріка Ґейтса, який також працював з ним в Україні.

Саме він, за словами адвокатів, займався всіма «чорними справами», а Манафорта підставили. Ґейтс раніше також фігурував у розслідуванні, однак після того, як він пішов на співпрацю зі слідством, обвинувачення зняли.

Крім цього, адвокат Манафорта Томас Зінле вказав і на українських олігархів. Він заявив, що американський політтехнолог отримував незареєстровані доходи, бо це було умовою українських бізнес-партнерів. А отже Манафорт не мав іншого вибору.

На захист політтехнолога виступив і Дональд Трамп, на якого Манафорт раніше працював. У день суду президент США зробив декілька дописів у Twitter, закликавши припинити розслідування втручання в американські вибори.

«Це жахлива ситуація, і генеральний прокурор Джеф Сешнз повинен негайно припинити полювання на відьом, перш ніж воно ще більше заплямує нашу країну. Оглядаючись на історію, з ким поводилися гірше: Альфонсом Капоне, легендарним босом мафії, вбивцею та «ворогом людей номер один», чи політичним діячем Полом Манафортом, який перебуває в одиночній камері?» — написав Трамп.

Looking back on history, who was treated worse, Alfonse Capone, legendary mob boss, killer and “Public Enemy Number One,” or Paul Manafort, political operative & Reagan/Dole darling, now serving solitary confinement - although convicted of nothing? Where is the Russian Collusion?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 1, 2018

Чи винен Манафорт, вирішать присяжні: шестеро чоловіків і шестеро жінок. Захист наполягає, щоб під час засідання прокурори уникали емоційної лексики й словесних маніпуляцій. Суддя підтримав таке прохання. Відтепер українських бізнес-партнерів Манафорта більше не називатимуть «олігархами» — на думку суду, це слово характеризує «мерзенних» людей і наголошує на їхній провині. Також суддя застеріг від акцентування уваги на винятково розкішному способі життя Пола Манафорта, адже це також може вплинути на неупередженість присяжних.

Представники команди юристів, які захищають Пола Манафорта (зліва направо): Кевін Даунінг, Річард Вестлінг і Томас Зінле виходять з будівлі окружного суду під час перерви в досудовому слуханні, Олександрія, штат Вірджинія, США, 23 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

До чого тут Україна

Справа Манафорта є частиною більшого розслідування щодо втручання Росії у вибори в США. Позаяк американський політтехнолог перш ніж очолити кампанію Трампа, співпрацював із Януковичем і проросійською «Партією Регіонів», слідство припускає, що він може мати зв'язки також і з Росією. Проте наразі достатніх доказів немає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Російське розслідування» в США: арешт Манафорта й брехня ФБРівцям

Утім, протягом слідства одна за одною спливають важливі для України деталі. Напередодні суду захисники Манафорта опублікували понад 300 сторінок доказової бази, серед яких — його листування з українськими клієнтами.

З них випливає, що співпрацю політтехнолога з Януковичем фінансував Рінат Ахметов. Манафорт створював рекомендації для побудови іміджу «Партії Регіонів» — прописував, як має виглядати реклама на телебаченні, що має відповідати Янукович на прес-конференції з нагоди 100 днів президентства, писав тексти всіх інших виступів. Щодо співпраці з Обамою Манафорт рекомендував українському уряду акцентувати на геополітиці й правах людини, а також звинувачувати тодішню опозицію, зокрема ВО «Свобода» в антисемітизмі. А послинею в США призначити Ганну Герман.

З’явилися також деталі про роботу команди Манафорта в Україні вже після Революції Гідності. Про деякі з них на суді розповів Тед Дівайн, якого у той час теж залучали до співпраці з «Партією Регіонів». Саме Дівайн писав переможну промову Януковичу на президентських виборах у 2010 році.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Криваві гроші»: що відомо про ймовірну причетність Манафорта до розстрілів на Майдані

Стало відомо й про те, що Манафорт намагався налагодити співпрацю із Петром Порошенком. Проте невідомо, чи вона відбулася. Пізніше в Адміністрації президента заявили, що з Манафортом не співпрацювали, хоча й отримували такі пропозиції.

Крім цього, в травні політтехнолог розробляв рекомендації для роботи Віталія Кличка, якого тоді обрали міським головою Києва. Кличко визнав, що контактував з Манафортом, однак заявив, що їхня співпраця «закінчилася, так і не розпочавшись».

У 2014 році Манафорт продовжив співпрацю з колишніми членами «Партії Регіонів». Зокрема порадив створити нову політсилу — «Партію розвитку України», яка пізніше стала частиною «Опозиційного блоку». Одним зі слоганів для ребрендингу партії пропонували «Make Ukraine work again» (Україна запрацює знову, — ред). Нагадаємо, ключовим девізом кампанії Трампа була фраза «Make America great again» (Зробимо Америку великою знову, — ред).

Протестувальники біля окружного суду, де слухають справу екс-керівника передвиборчої кампанії Трампа Пола Манафорта, Олександрія, штат Вірджинія, США, 31 липня 2018 року. Пола Манафорта звинувачують за 18 пунктами, здебільшого — у фінансових махінаціях, корупції та відмиванні грошей Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Манафорт здійснив з десяток поїздок до України після Майдану» — американський публіцист

Команда Манафорта також радила колишнім регіоналам акцентувати на інтересах мешканців східної України. Обіцяти негайне припинення війни, відновлення інфраструктури й гуманітарну допомогу. Серед пунктів фігурувала також співпраця із «сепаратистами» з так званих «ДНР» та «ЛНР» задля успішної кампанії.

Перший етап суду над Полом Манафортом триває. Після розгляду справи у Вірджинії, другу частину розглядатимуть у вересні у Вашингтоні.

Поділитись: