Підозра Князєву, ракетні удари та просування під Бахмутом: головні новини за день 16 травня
Колишньому голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільнику оголосили підозру, раніше їх викрили на отриманні 2,7 млн доларів хабаря. Окупанти завдали 27 ракетних ударів, американські джерела підозрюють, що росіянам вдалося пошкодити систему Patriot. Українські військові просуваються в передмістях Бахмута. Зібрали головні новини за день 16 травня.
«Чорний день Верховного Суду»
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Національне антикорупційне бюро (НАБУ) ввечері 15 травня повідомили, що викрили «масштабну корупцію» у Верховному Суді.
Йдеться про хабар у розмірі 2,7 мільйона доларів. Першу частину, за даними НАБУ, передали 3 травня. А другу, у розмірі 450 тисяч доларів — 15 травня, її й зафіксували «на гарячому».
Правоохоронці затримали голову Верховного Суду Всеволода Князєва та ще одного ймовірного причетного, яким, за даними слідства, і призначався хабар. Скільки загалом суддів можуть фігурувати у справі, слідчі не повідомили.

16 травня пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Князєву. Судді проголосували про дострокове припинення повноважень Князєва.
А згодом САП оголосила Князєву та його спільнику підозру.
У Верховному Суді цю подію вже охрестили «чорним днем в історії». Детальніше про цей корупційний скандал читайте в нашому матеріалі.
Ракетні удари
російсько-окупаційні війська за день, 16 травня, завдали 27 ракетних ударів.
Зокрема, окупанти випустили 6 аеробалістичних ракет «Кинджал», 9 крилатих ракет «Калібр» і 10 ракет наземного базування С-400 та «Іскандер-М». Усі їх знищили українські захисники.
Ще 2 ракети С-300 окупанти застосували по цивільній інфраструктурі Костянтинівки Донецької області.
Зранку 16 травня Міністерство оборони рф відзвітувало, що нібито їхні сили вразили ракетою «Кинджал» зенітно-ракетний комплекс Patriot у Києві.
CNN з посиланням на американського посадовця писало, що ЗРК Patriot, імовірно, був пошкоджений, але не знищений.
Ситуація на фронті
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що українські військові протягом декількох днів звільнили від ворога на півночі та півдні передмістя Бахмута близько 20 квадратних кілометрів. Водночас окупанти дещо просуваються в самому Бахмуті, вщент знищуючи місто артилерією.
За її словами, сили рф наразі підтягують підрозділи професійних десантників.
Командувач Східного угруповання військ генерал-полковник Олександр Сирський підтвердив, що українські військові кілька днів тому перейшли до наступу, своїми діями ввели у ступор російську армію, оскільки окупанти «не знають, де генеральний наступ, що відбувається під Бахмутом», який вони вже називали оточеним.
«"Вагнерівці" залізли в Бахмут, як щурі до мишоловки. Використовуючи принцип активної оборони, ми вдаємося до контрнаступальних дій на деяких напрямках під Бахмутом», — наголосив Сирський.
Економія електроенергії
«Укренерго» закликало українців зменшити споживання світла у вечірні години — з 19:00 до 22:00.
Як пояснили в «Укренерго», в енергосистемі знизився доступний обсяг потужності та резервів. Причина — зупинені на ремонт енергоблоки електростанцій, які зазнали масованих обстрілів росіян упродовж осені-весни.
Також триває сезонна ремонтна кампанія на атомних електростанціях.
Водночас масована атака на Україну в ніч на 16 травня не завдала нових пошкоджень енергосистемі.
Підозра керівнику морпіхів
Державне бюро розслідувань оголосило підозру в держзраді одному з керівників 501-го окремого батальйону морпіхів, через якого 277 військових опинились у полоні під час оборони Маріуполя.
З кінця лютого 2022 року військові цього батальйону обороняли Маріуполь. У квітні того ж року російські пропагандисти поширили інформацію про те, що морпіхи 501-го батальйону нібито добровільно здалися в полон в оточеному місті.
За даними слідства, начальник речової служби тилу 501-го батальйону зрадив присягу та перейшов на бік ворога.
Україна в кіберцентрі НАТО
Україна офіційно приєдналася до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО (CCDCOE) зі штаб-квартирою у Таллінні (Естонія).
Кіберцентр спеціалізується на міждисциплінарних прикладних дослідженнях, аналізі, обміні інформацією, а також навчанні у галузі кіберзахисту.
Заявку на приєднання України до CCDCOE подали ще в серпні 2021 року, а 4 березня 2022-го її підтримали всі члени Керівного комітету. Наприкінці травня 2022 року Україна вперше взяла участь у засіданні комітету кіберцентру.
Тим часом в Ісландії зафіксували сплеск спроб кібератак на інфраструктуру країни напередодні саміту Ради Європи у Рейк’явіку, де зокрема мають представити Міжнародний реєстр збитків через агресію рф. Поки що ці атаки не призвели до серйозних інцидентів.
Інші новини за день:
- Європейський банк реконструкції і розвитку вважає, що для швидкого повоєнного відновлення Україні треба щороку приблизно 50 мільярдів доларів іноземних інвестицій.
- окупанти досі утримують у полоні 27 військових музикантів, які ніколи не брали участі у бойових діях. Українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулося до Міжнародного комітету Червоного Хреста;
- розвідка Міністерства оборони України використовує народного депутата Євгенія Шевченка для комунікації з Білоруссю.
- у 2022 році у 20 країнах зареєстрували страту 883 людей — це найвищий показник за останні 5 років. Однак реальна кількість страчених людей може бути вищою.
- Служба безпеки України в Запоріжжі затримала колишнього міліціонера, який хотів воювати проти України у складі ПВК «Вагнер».
- Центральне розвідувальне управління США (ЦРУ) запустило Telegram-канал, де опублікувало інструкцію того, як зв’язатися з розвідниками, щоб передати важливу інформацію.
- Поділитися: