У Міністерстві енергетики та захисту довкілля повідомили, що завершують переговори з інвесторами, які вклали близько 10 мільярдів євро у проєкти відновлювальної енергетики в Україні.

Про це повідомила тимчасова виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець, передає пресслужба відомства.

«Ми вже завершуємо медіацію, яку взяв на себе Секретаріат Енергетичного співтовариства і ми вдячні їм за це. Вони продискутували цю тему з інвесторами. Після завершення цієї медіації вже найближчого тижня ми будемо готові прем’єр-міністру представити можливі сценарії домовленостей для того, щоб можна було укласти меморандум між Урядом та інвесторами», — повідомила Буславець.

За її словами, меморандум з інвесторами передбачатиме добровільну реструктуризацію «зеленого» тарифу, тобто згоду інвесторів отримувати менше грошей за продану електроенергію з відновлювальних джерел.

Також домовленостями буде передбачено заборону на будівництво нових сонячних та вітрових електростанцій.

«Для «сонця» це потрібно робити вже з середини року, для «вітру» період буде більший. Також будуть деякі інструменти для системного оператора для балансування, передбачається повна фінансова відповідальність всіх виробників за створені ними небаланси», — додала Буславець.

За її словами, домовленість з інвесторами має бути саме добровільною, адже у разі, якщо Україна відмовиться виплачувати «зелений» тариф в односторонньому порядку, то інвестори будуть звертатися до арбітражів, вимагаючи компенсації. Загалом вони вклали у проєкти відновлювальної енергетики 10 мільярдів євро.

Напередодні в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Тому напередодні в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Поділитись: