«Північний потік-2» не збудують вчасно, а РФ доведеться укласти угоду про транзит з Україною — Нацбанк

Національний банк України визначає припинення транзиту російського газу до ЄС через газотранспортну систему України одним з ключових ризиків макрофінансової стабільності. Водночас, за розрахунками НБУ, Росії доведеться укласти угоду з Україною.

Про це йдеться у макроекономічному прогнозі Національного банку України, оприлюдненому 18 червня.

Так, у Нацбанку зазначають, що будівництво «Північного потоку-2» активно підтримує Німеччина, однак наразі російський морський газопровід в обхід України має труднощі. Зокрема, через позицію Данії, яка досі не надала Газпрому дозвіл на будівництво газопроводу у своїй економічній зоні. Також вплинути на «Північний потік-2» можуть санкції, які збираються запровадити США.

«Також Газпром був змушений змінити проекти газогонів через Туреччину до Балкан і Центральної Європи та почати їх реалізацію зі значним запізненням. Тож РФ доведеться домовлятися з Україною про нову угоду із транспортування природного газу до Європи», — йдеться у звіті Нацбанку.

Напередодні повідомлялось, що «Північний потік-2» наразі готовий вже на 57%.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Водночас на розгляді в уряду Данії наразі перебуває ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.