«Плівки Шеремета»: МВС почне слідчі дії вже в січні, Нацполіція каже, що на справу Антоненка вони не впливають
Слідство у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета має більше матеріалів стосовно «білоруського сліду» у справі, ніж було оприлюднено у ЗМІ, заявив 5 січня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
«У нас здійснено цілу низку міжнародно-правових доручень відтоді (з грудня 2020 року, коли МВС отримало матеріали). Буде домовлено про деякі слідчі дії вже зараз, у січні, на території Європи», — заявив глава МВС журналістам під час візиту до Харкова.
Аваков не уточнив, про які саме слідчі дії йдеться і чи пов’язані вони з готовністю Ігоря Макара (колишнього співробітника білоруських спецслужб, який заявив, що це він надав записи українським правоохоронцям) дати свідчення українській стороні.
Національна поліція, зі свого боку, дещо раніше уточнила, що разом з Офісом генпрокурора (веде процесуальне керівництво у справі про вбивство Шеремета) готова виїхати до «однієї з країн Євросоюзу» для проведення «відповідних слідчих дій із розпорядником запису».
У Нацполіції також наголосили, що ці слідчі дії стосуються справи щодо замовників убивства журналіста й не стосуються справи щодо виконавців — ними, як відомо, слідство вважає Яну Дугарь, Юлію Кузьменко й Андрія Антоненка.
Адвокат Антоненка Дмитро Круговий вважає, що версія причетності білоруських спецслужб до вбивства Шеремета взагалі не розглядалася. А твердження представників МВС, що нові матеріали не суперечать звинуваченням проти Дугарь, Кузьменко й Антоненка, він вважає неправдивим.
«У версії сторони обвинувачення не йшлося про мотив ліквідації політичного опонента або щось інше. Крім того, у справі відсутні навіть віддалені натяки на зв‘язок обвинувачених з іноземними спецслужбами… Тому версія про вбивство на замовлення білоруських спецслужб аж ніяк не вписується в раніше вигадану поліцією історію», — сказав нам Круговий.
На це в Нацполіції кажуть, що й раніше розглядали ймовірну причетність білоруської сторони до вбивства Шеремета. «Укотре закликаємо сторону захисту обвинувачених у виконанні вбивства Павла Шеремета не маніпулювати та утриматися від упереджених висловлювань», — додали у відомстві.
Що відомо про справу Шеремета?
Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 07:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий етер своєї програми. Розслідування вбивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім, до грудня 2019 року у слідства не було жодного офіційного підозрюваного.
Слідство довгий час наполягало, що Андрій Антоненко, «захопившись ультранаціоналістичними ідеями» та «культивуючи велич арійської раси», організував убивство Шеремета й залучив до злочину Юлію Кузьменко, Яну Дугарь та інших невстановлених осіб, які мали навички роботи зі зброєю та вибуховими пристроями. За даними слідства, Юлія Кузьменко закладала вибухівку під авто, Антоненко був тим, хто супроводжував її, а Яна Дугарь напередодні проводила розвідку.
Але 21 травня 2020-го підозрюваним змінили підозри. З них зникли згадки про «ультранаціоналістичні ідеї» та «велич арійської раси», а організаторами слідство тепер називає невстановлених осіб. Антоненка ж тепер називають виконавцем злочину, як і Кузьменко, а Дугарь — пособницею.
Станом на зараз Нацполіція завершила досудове розслідування у справі про виконавців убивства Шеремета та передала матеріали справи до суду. Тим часом суд уже пом'якшив запобіжні заходи Дугарь і Кузьменко, натомість Антоненко залишається під вартою.
Справа щодо замовників убивства наразі ще розслідується. Вона розділена на дві частини, а процесуальне керівництво в ній веде Офіс генпрокурора.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.
- Поділитися: