Акція проти забудови Протасового Яру, Київ, 24 червня 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

Активісти ініціативи «Захистимо Протасів Яр» 22 листопада під Офісом президента вимагають від Володимира Зеленського виконати обіцянку та втрутитися у конфлікт із дніпровським забудовником, який намагається звести ЖК на території зеленої зони столиці. У що цей конфлікт переріс за пів року і які нові прізвища з’явилися в ньому — в нашому матеріалі.

Погрози

«Ви недооцінюєте цих дніпропетровських бізнесменів. Вони ж все одно гору візьмуть, рано чи пізно», — це серпневі слова Андрія Смирнова, нині — заступника голови Офісу президента України. Влітку він зустрічався з головою ініціативної групи «Захистимо Протасів Яр» Романом Ратушним як юрист Геннадія Корбана та Олега Левіна — власників дніпровського забудовника «Дайтона Груп», що зводить три багатоповерхівки на Протасовому Яру.

Це відбулося у день, коли суд став на бік громади та поновив припис (заборону на будівництво) на будівельні роботи «Дайтоні груп». Тоді Смирнов намагався домовитися з активістом, наголошуючи, що він не хоче «стрілянини та всіх цих жахів». Сам Смирнов переконує, що жодних погроз у тій бесіді не було.

Але згодом, 8 жовтня, Роман Ратушний заявив, що вже тривалий час змушений переховуватися: «Від початку протистояння громади Протасового Яру з дніпровським забудовником ТОВ «Дайтона Груп» на адресу координаторів громади надходили погрози. Але саме після першого програшу забудовника в суді у нас з’явились підстави вважати, що ці погрози можуть бути реалізовані».

У коментарі hromadske директор «Дайтона Груп» Дмитро Паланчук заперечив, що компанія має відношення до погроз: «Є групи осіб, які виходять на нас із пропозицією “порешать вопрос”, а паралельно виходять на активістів як наші представники. Не виключаю, що чоловік на відео може бути одним з них».

За словами Ратушного, до погроз причетний один з власників фірми та ексголова партії «Укроп» — Геннадій Корбан: «Корбан [...] почав публічно погрожувати мені долею Сергія Рудика» (ексголова Державної агенції земельних ресурсів, якого викрали 14 серпня 2014 року — ред).

«В цьому об'єкті Геннадій Корбан інвестиційною опцією не скористався, його інтереси на сьогодні сконцентровані на наших об’єктах у Дніпрі», — Дмітро Паланчук підтвердив, що Корбан має відношення до компанії, але не до будівництва на Протасовому Яру.

Геннадій Корбан у коментарі hromadske теж заперечив причетність до забудови. 

Коротко нагадаємо про суть протистояння. У генеральному плані Києва Протасів Яр позначений як зона зелених насаджень, і будівництво там заборонено. Активісти наполягали на тому, що будівництво не лише неможливе, а й небезпечне, адже ліс знаходиться на пагорбі, поряд — лікарня. Державна архітектурно-будівна інспекція (ДАБІ) вимагала від забудовика зменшити кількість поверхів — у планах «Дайтони Груп» звести на цьому місці три 40-поверхівки — житловий комплекс Tourbillon. Квартири в ньому вже продаються.

Голова ініціативної групи «Захистимо Протасів Яр» Роман Ратушний (в центрі у кепці) під час акції протесту біля Офісу президента, Київ, 28 серпня 2019 року
Фото:

сторінка Roman Ratushnyy у facebook

Суди

Саме увага громади до будівництва змусила реагувати місцеву владу, суди, та призупинила плани забудовника. У липні 2018 року «Дайтоні Груп» видали контрольну картку на порушення благоустрою (дозвіл на встановлення парканів, огорожі, здійснення підготовчих робіт). Через рік її анулювали. А 14 серпня суд заборонив проводити будівельні роботи.

Згодом, Окружний адміністративний суд Києва скасував заборону Державної архітектурно-будівної інспекції (ДАБІ) на будівництво. Ініціатива «Захистимо Протасів Яр» оскаржила рішення. 

Забудовник теж продовжує боротьбу в судах: «Ми оскаржили в Києві приписи ДАБІ та департаменту благоустрою по ануляції картки на тимчасове порушення благоустрою. А також судимося з департаментом архітектури. Перші інстанції всюди виграли. Тепер чекаємо апеляцію», — сказав у коментарі hromadske Дмитро Паланчук.

Пів року боротьби

Активні протести на Протасовому призупинені. За словами Дмитра Паланчука, простій обходиться їм близько в 1 мільйон гривень на місяць. 

Наразі, за словами директора, територію охороняє компанія ПП «Лідер Безпека». До цього, у травні, договір уклали з компанією «Фокстрот-13». Офіційно її очолює Костянтин Удовіченко. Втім фактично, запевняли активісти, її контролює колишній азовець, член «Національного корпусу» Сергій Коротких: «Коли ми питали, що це за фірма, усі відповідали, що «Це Сергій Коротких» — білоруський чекіст, який приїхав в Україну, взяв позивний Боцман і є одним зі спікерів Національного Корпусу», — каже Роман Ратушний.

Серед охоронців були помічені члени «Національного корпусу» та «Національних дружин». Cергій Коротких своє відношення і до фірми, і до охорони Протасового Яру спростував. А після розголосу охоронна фірма «Фокстрот-13» розірвала договір із забудовником.

У вересні охорона змінилася. В одному з наступників, який, за словами активістів громади, вдарив на акції місцеву мешканку, ми впізнали хлопця, якого, серед інших, бачили на 94-му окрузі (Київська область, Васильківський і Обухівський райони) Кононенка-Дубінського під час парламентських виборів. Він з рештою хлопців представлявся охороною Будинку культури — саме там базувалася Окружна виборча комісія та проходив підрахунок голосів.

Як вдалося з’ясувати раніше, цими людьми керує засновник охоронної фірми «Варта-1» Сергій Лєщенко на позивний «Лєший». Він був одним із можливих учасників стрілянини біля метро Голосіївська у серпні поточного року. Тоді його арештували, але він вийшов під заставу. 

Також група «Лєшего» охороняла Петра Порошенка під час допиту в ДБР. А ще раніше — була все на тому ж Протасовому Яру, тільки тоді підтримувала не забудовника, а громаду.

Охоронці біля паркану забудови, 3 травня 2019 року
Фото:

сторінка Захистимо Протасів Яр у facebook

Реакція

Ще у травні комісія КМДА порекомендувала забудовнику зупинити роботи. На засіданні профільної комісії КМДА вирішили створити робочу групу, до якої увійдуть і представники громадськості.

Ще 27 червня міський голова Віталій Кличко закликав забудовника припинити будівництво на Протасовому Яру. А 10 жовтня президент Володимир Зеленський пообіцяв розібратись з цією ситуацією. 20 жовтня громада передала в його Офіс звернення, однак реакція поки що немає. Активісти припускають, що у справі може бути конфлікт інтересів, оскільки довірена особа забудовників — Андрій Смірнов наразі працює в Офісі президента.

Окрім остаточного припинення будівництва, активісти наголошують і на необхідності надання Протасовому Яру статусу регіонального заказника — задля попередження подальших спроб забудови.

Поділитись: