Польща та Литва спрямують додаткові війська на кордон із Білоруссю

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на конференції до Дня Війська Польського
Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на конференції до Дня Війська Польського Міністерство національної оборони Польщі

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак погодився відправити додаткові війська для патрулювання польсько—білоруського кордону. Литва також планує скерувати на кордон більше офіцерів.

Про це пишуть Polska Agencja Prasowa та LRT.

Блащак погодив запит командувача прикордонної служби Томаша Праги щодо відправлення на польський кордон із Білоруссю додатково ще тисячі військовослужбовців.

Міністр зауважив, що рішення ухвалили зокрема «у звʼязку з динамічною ситуацією на кордоні». Агентство PAP уточнює, що наразі на кордоні з Білоруссю служать дві тисячі польських військових.

Поміж іншим заступник очільника МВС Польщі Мацей Вонсік зазначив, що з боку Білоруси посилюється агресія проти польських прикордонників, військових та поліціянтів. За його словами, у польських правоохоронців кидають пляшки, каміння та гілки.

Вонсік додав, що білоруські служби намагаються пошкодити електронний бар'єр на кордоні за допомогою електроінструментів — для того, аби мігранти опинилися на території Польщі. За словами польського міністра, правоохоронці також посилюють охорону річкових ділянок кордону.

Литва також посилює кордон

Литва також планує скерувати більше офіцерів на кордон із Білоруссю у відповідь на загрозу від найманців російської ПВК «Вагнер».

Проте керівник Державної прикордонної служби Литви (VSAT) Рустамас Любаєвас не уточнив кількість додаткових офіцерів.

«Ми можемо розгорнути додаткові сили в дуже короткий термін, відреагувати на ситуацію на кордоні, у нас є великий досвід, який ми отримали під час кризи нелегальної міграції», — сказав він.

Він зазначив, що наразі в Білорусі можуть перебувати до 4,5 тисячі найманців. А втім, за словами Любаєваса, біля литовського кордону їх «не дуже багато».

«Відбувається постійний моніторинг ситуації, вона змінюється, і ми перебуваємо в постійному контакті з нашими сусідами та партнерами, з розвідувальними установами», — додав керівник VSAT.

Вільнюс також планує закрити два з шести пунктів перетину кордону — «Шумскас» і «Тверечюс». Любаєвас зауважує, що закриття цих пунктів «суттєво не вплине на рух вантажного транспорту», оскільки ними їздять переважно порожні вантажівки та цивільні.

Що передувало?

У червні Польща добудувала електронний бар'єр на кордоні з Білоруссю. Він оснащений тисячами камер та іншою технікою, яка має не допустити незаконний перетин кордону. Невдовзі, 15 червня, польські прикордонники заявили, що кілька днів тому по них уперше стріляли з боку Білоруси.

Згодом, після невдалої спроби «заколоту», на території Білоруси почали дислокуватися найманці російської ПВК «Вагнер». У Білорусі оголосили спільні військові навчання з бойовиками ПВК на полігоні «Брестський» поблизу кордону з Польщею.

Самопроголошений президент Білоруси Олександр Лукашенко «пожартував» про плани ПВК «Вагнер» піти «на екскурсію» до Польщі, але згодом заявив, що йому Сувальський перешийок «тисячу років не треба».

На початку серпня жителі польського села Біловежа Підляського воєводства, що на кордоні з Білоруссю, бачили, як над їхнім населеним пунктом пролетіли два білоруські гелікоптери.

У Міністерстві оборони Польщі спершу спростовували інформацію про те, що гелікоптери Білоруси порушили повітряний простір, але згодом підтвердили це. У Мінську наголосили, що розглядають повідомлення Міноборони Польщі у стилі «одна бабка сказала».

Посилення кордонів Литви та Польщі

На тлі цього конфлікту президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що найманці російської ПВК перемістилися близько до литовського кордону. Тож 3 серпня він провів зустріч із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким щодо безпекової ситуації на кордоні та ймовірних провокацій.

Відтак міністр оборони Польщі Маріуш Блащак наказав збільшити кількість військ на сході країни. Через день міністри внутрішніх справ Польщі та Литви обговорили безпекову ситуацію на кордоні з Білоруссю та узгодили реакцію на можливі загрози. Також загрози через розміщення «вагнерівців» у Білорусі обговорили командувачі України та Польщі.