Білоруська діаспора в Канаді надіслала звернення до Міжнародного кримінального суду у Гаазі щодо засудження режиму самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. 

Про це повідомила білоруська громадянська ініціатива «Хартія 97».

Звернення білоруського народу підписали 37 362 людей зі 102 країн світу. Головним мотивом створення заяви було захоплення влади в Білорусі Олександром Лукашенком, а також придушення численних протестів, які почалися у серпні й тривають досі. 

Підписанти закликали Міжнародний кримінальний суд і прокурорку Фату Бенсуду порушити кримінальну справу стосовно Лукашенка за злочини проти людства.

«Ми, білоруси, заявляємо, що Лукашенко і його режим винні у злочинах проти людства, оскільки він особисто санкціонував звірства, які мали місце на вулицях Білорусі, в тюрмах і слідчих ізоляторах після дня виборів. Ми хочемо підкреслити важливість порушення судової справи проти Лукашенка», — йдеться у документі.

У зверненні наголошується на тому, що під час протестів у Білорусі був заблокований інтернет, людей жорстоко розганяли за допомогою сльозогінного газу, побиття, після чого у райвідділках міліції людей ґвалтували та катували.

Зрештою, після насильницьких дій під час протестів загинуло щонайменше п’ять людей.

Який порядок розгляду звернення?

Суд не може автоматично почати правосуддя щодо будь-якого, навіть реального злочину. Для цього потрібно, щоб одна з держав, яка є учасницею Міжнародного кримінального суду, передала прокурору суду звернення або заяву, у якій повідомляється про певну загрозливу ситуацію. Також це має право зробити Рада Безпеки ООН. 

Членами суду є 123 країни, які ратифікували Римський статут. 

Водночас прокурор суду може сам ініціювати будь-яке розслідування щодо будь-якої країни. Але тут дії прокурора повинні бути підтверджені палатою попереднього судочинства, що складається з трьох незалежних і неупереджених суддів.

Окрім цього, кожен ордер на арешт і кожне звинувачення, видане прокурором, повинні затверджуватися комітетом з трьох суддів, які ухвалюють рішення виключно відповідно до певних правових принципів і доказів, які надає прокурор. 

Санкції проти Лукашенка

Велика Британія спільно з Канадою ввела санкції проти Олександра Лукашенка та ще сімох високопосадовців країни, зокрема сина Лукашенка Віктора, через порушення прав людини після фальсифікації президентських виборів. 

Нові обмеження передбачають заборону на в’їзд і замороження усіх активів білоруських високопосадовців. Це означає, що люди, які потрапили під санкції, не зможуть в’їхати на територію цих країн, отримати прибуток від їхньої економіки, а також переказати гроші через британські й канадські банки.

До цього Литва, Латвія та Естонія оголосили про розширення санкційного списку людей, причетних, на їхню думку, до фальсифікації виборів президента в Білорусі та насилля щодо протестувальників, незгодних із їхніми результатами.

Що там у Білорусі?

Протести, які розпочалися ще 9 серпня, тривають досі. 23 вересня у Мінську відбулася інавгурація Олександра Лукашенка. Провели її «по-тихому», а після цього Лукашенко де-юре вступив на посаду президента.

Таємна інавгурація обурила білорусів, які вже протягом майже двох місяців виходять на протести проти Лукашенка, адже вважають президентські вибори сфальсифікованими.

Низка країн Євросоюзу, Велика Британія, США, Канада та Україна не визнали легітимність Лукашенка та закликали до нових виборів. Водночас першим (та єдиним), хто привітав Лукашенка з інавгурацією, став президент Туркменістану.

Поділитись: