Посадовець НАТО перепросив за свої слова про можливе членство України в Альянсі в обмін на території
Керівник апарату генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен назвав «помилкою» своє припущення, що в обмін на територіальні поступки Україна змогла б отримати членство в Альянсі.
Про це він заявив норвезькому виданню VG.
«Моя заява про це була частиною більшої дискусії щодо можливих майбутніх сценаріїв в Україні, і я не повинен був так говорити. Це була помилка», — пояснив Єнссен.
Він зазначив, що військова ситуація на місці та контроль над територіями стануть центральними в можливих переговорах між Україною та росією. Водночас він підкреслив, що тільки українцям потрібно вирішувати, на яких умовах вони готові йти на переговори.
«Якщо ви дійдете до того моменту, коли зможете вести переговори, то військова ситуація на місці, території, хто що контролює — все це буде центральною проблемою та обов’язково матиме вирішальний вплив на можливий результат цієї війни», — додав посадовець НАТО.
На його думку, наразі немає ознак того, що росія збирається закінчити свою загарбницьку війну.
«Ми не бачимо цього бажання. Саме тому військовий прогрес такий важливий для України, щоб дати москві зрозуміти, що час не на їхньому боці, що вони не виграють згодом. Тепер зброя — це шлях до миру, як сказав мій начальник Єнс Столтенберг», — зауважив Єнссен.
За його словами, у НАТО зацікавлені в тому, щоб після завершення війни Україна отримала гарантії безпеки.
«Україні потрібні гарантії безпеки на майбутнє. Зараз ми бачимо схему російської агресії протягом тривалого часу, протягом кількох років (...) Пам’ятайте, що війна в Україні почалася не у 2022 році, а у 2014-му. Ми зацікавлені в тому, щоб це не повторилося в день закінчення війни, незалежно від того, як вона закінчиться», — наголосив Єнссен.
Що передувало?
Під час дебатів у норвезькому місті Арендаль 15 серпня керівник апарату генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен припустив, що Україна зможе отримати членство в Альянсі в обмін на частину територій. Ці слова викликали обурення в Міністерстві закордонних справ України.
Речник МЗС Олег Ніколенко заявив, що розмови про вступ України в НАТО в обмін на відмову від частини українських територій є абсолютно неприйнятними.
«Завжди виходили з того, що Альянс, як і Україна, територіями не торгує. Свідома чи несвідома участь посадовців НАТО у формуванні наративу про можливість відмови України від своїх територій грає на руку росії», — наголосив Ніколенко.
Раніше президент України Володимир Зеленський у контексті переговорів із росією та вступу країни в НАТО заявив, що Україна ніколи не віддасть свої території в обмін на «будь-який статус».
Україна і НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах із Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу.
«Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.
Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе тільки після завершення бойових дій.
- Поділитися: