Повернення мита на авто, російські агенти в Кабміні та посилені обстріли Харківщини: головне за день 21 червня
Верховна Рада повернула мита й податки на імпорт та розмитнення авто, у Кабміні та Торгово—промисловій палаті виявили російських агентів, а на Харківщині від російських обстрілів загинули 15 цивільних. Зібрали головні новини за день 21 червня.
Повернення мита на авто
Верховна Рада повернула мита та оподаткування ПДВ на імпортні товари та на ввезення автомобілів. Мита скасували з початку повномасштабного вторгнення. Очікується, що повернення мита дозволить поповнювати бюджет на щонайменше 3,5 мільярда гривень щомісяця. Нові правила почнуть діяти з 1 липня.
російські агенти в Кабміні
Служба безпеки викрила та затримала українських чиновників із Кабміну та Торгово-промислової палати, які співпрацювали з російськими спецслужбами та передавали їм розвідінформацію. Їм загрожує до 15 років ув'язнення з можливою конфіскацією майна.
За даними СБУ, ці чиновники за гроші передавали ворогу різну інформацію: від стану обороноздатності до облаштування держкордону та персональних даних українських правоохоронців. Працівника Кабміну фсб завербувала ще у 2012 році.
Зеленський підписав ратифікацію Стамбульської конвенції
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію Стамбульської конвенції, який напередодні ухвалила Верховна Рада. «Ми поділяємо європейські цінності. Для нас життя і здоров'я людини — найвища цінність», — написав Зеленський.
Захоплення населених пунктів біля Сєвєродонецька
На Луганщині російсько-окупаційні війська захопили селище Тошківка поблизу Сєвєродонецька, спрямувавши туди велику кількість важкої техніки та особового складу. Також ворог захопив село Підлісне та селище Мирна Долина й закріплюється на зайнятих рубежах.
За словами голови ОВА Сергія Гайдая, вдається стримувати ворога поблизу Лисичанська, але росіяни почали «дуже потужно» обстрілювати місто. А втім, увійти в Лисичанськ чи відрізати його окупанти не можуть. Також росіяни продовжують спробу оточити українські війська вздовж траси Лисичанськ — Бахмут, успіху в цьому наразі не мають.
ЗСУ витісняють ворога на Херсонщині
Українські військові витісняють російських окупантів із їхніх позицій на херсонському напрямку. Але операція ще триває, повідомила речниця оперативного командування «Південь» Наталя Гуменюк.
«Дії наших військ на південному напрямку, в бік Херсона, досить успішні. Окупантам дуже важко. Вже витрачені сили на облаштування 2-го і 3-го рубежів оборони, доводиться користуватися запасними, тому що навіть із них ми вже витісняємо ворога. Ми просуваємось... Ми закріпимося на цих рубежах і обов’язково про це повідомимо», — каже речниця.
Крім того, ЗСУ завдали удару по захопленому російськими військами острову Зміїний, унаслідок чого гарнізон окупантів зазнав суттєвих втрат. В ОК також повідомили, що на півдні ЗСУ продовжують відтискати ворога на схід і завдавати окупантам втрат.
Уряд запускає програму «єРобота»
Держава обіцяє почати видавати українцям безповоротні гранти до 250 тисяч грн на новий бізнес у межах нової програми «єРобота». За рік планують видати 20 тисяч таких грантів. Загалом на це виділять 5 млрд грн.
Учасником програми може стати будь-який українець, що не працює на інших підприємствах і не веде інший бізнес. Для отримання гранту, треба буде подати заявку через портал «Дія» чи відділення «Ощадбанку», додавши до заявки бізнес-план. На кошти гранту можна буде купити обладнання, сировину, матеріали, закупити інструменти, частково оплатити оренду.
Безробітних залучатимуть до громадських робіт
Уряд запускає реформу сфери зайнятості, згідно з якою на час воєнного стану офіційно зареєстрованих безробітних, котрі протягом 30 днів не працевлаштовані, залучатимуть до суспільно корисних робіт. За цю працю платитимуть зарплату розміром із мінімальну (6500 гривень).
За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, це може бути розбір завалів, будівництво захисних споруд, благоустрій, ремонтні чи сільськогосподарські роботи. Що саме потрібно робити в кожному регіоні, визначатиме місцева влада.
Окрім того, статус і виплати внаслідок безробіття відтепер втрачаються, якщо людина перебуває за кордоном понад 30 днів під час воєнного стану.
Україні надали статус партнера-учасника Тримор'я
Україна отримала статус партнера-учасника Ініціативи трьох морів (Триморʼя). Цей новостворений формат партнерства адресований потенційним країнам-членам Європейського Союзу. Це платформа економічного співробітництва між країнами Центральної Европи. Вона обʼєднує 12 країн, що розташовані поблизу Балтійського, Адріатичного та Чорного морів.
Семенченка відпустили під домашній арешт
Київський апеляційний суд змінив запобіжний захід із тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт для колишнього народного депутата Семена Семенченка, якого підозрюють у створенні незаконного збройного формування та організації теракту. Головне управління розвідки Міноборони просило відпустити командира батальйону «Донбас» воювати за Україну.
Перші німецькі гаубиці прибули
Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що «в українській артилерійській родині з‘явилися німецькі Panzerhaubitze2000» з підготовленими українськими екіпажами. Це вже 6-й вид артилерії калібру 155 мм, який посилює українську оборону.
Також уряд Німеччини опублікував повний перелік озброєння, яке готуються передати Україні: до списку зокрема ввійшли артилерійські установки Gepard, система ППО IRIS-T SLM і бронетранспортери М113.
Україна повернула тіла ще 35 своїх військових
У Запорізькій області відбулась чергова операція з повернення тіл загиблих військових. Цього разу повернули тіла 35 бійців. Процес ідентифікації загиблих буде довгим і складним, оскільки в більшості випадків треба проводити експертизу ДНК.
Можливі провокації 22 червня
Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України (ЦПД) вказує на можливі провокації окупантів під час заходів з нагоди Дня вшанування пам’яті жертв війни 22 червня. Українців закликають не ігнорувати повітряні тривоги і утриматися від перебування в місцях масового скупчення населення.
Створення групи з розслідування воєнних злочинів рф
Генеральний прокурор США Меррік Гарланд 21 червня без анонсу прибув до України та оголосив про створення групи з розслідування воєнних злочинів рф. Очолить її відомий у Мін'юсті мисливець за нацистами Елі Розенбаум.
Група складатиметься з експертів із розслідувань, пов'язаних із порушеннями прав людини та воєнними злочинами. За даними Міністерства юстиції США, Розенбаум, який 36 років працює у відомстві, раніше обіймав посаду директора зі стратегії та політики у сфері забезпечення дотримання прав людини. Він допоміг Міністерству у більш ніж 100 випадках позбавити громадянства обвинувачених нацистів або депортувати їх.
У Стамбулі відбудуться переговори про зерно
Наступного тижня у Стамбулі можуть відбутися переговори між росією, Україною, Туреччиною та представниками ООН щодо вивезення зерна з заблокованих українських портів, пише турецька газета Milliyet із посиланням на джерела в оточенні президента Туреччини.
Видання пише, що у зустрічі можуть взяти участь президент Туреччини Реджеп Ердоган та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. На чотиристоронній зустрічі мають узгодити механізм роботи зернового коридору, який має бути запущений протягом місяця, зазначає газета.
15 цивільних загинули на Харківщині
Унаслідок російських обстрілів Харківської області 21 червня загинули 15 мирних мешканців і ще 16 отримали поранення. Зокрема, у селі Безруки загинула 8-річна дитина, яка в той час перебувала на подвір‘ї будинку. Її мати отримала поранення.

Інші обстріли
Окрім Харківщини, 21 червня російські окупанти обстріляли Миколаїв, унаслідок чого загинула одна людина і ще троє отримали поранення. Також пошкоджене майно двох приватних підприємств — будівлі та автомобілі.
Крім того, стало відомо, що внаслідок ракетного обстрілу російсько-окупаційними військами Одеської області 20 червня в Одесі сталося влучання у логістичний продуктовий склад. Там загинула одна цивільна людина — охоронець.
А в ніч проти 21 червня російські окупанти обстріляли школу №6 в Авдіївці Донецької області снарядами реактивної системи залпового вогню «Град» із магнієвим зарядом.
Прощання з загиблими захисниками
У Теребовлі на Тернопільщині попрощались із загиблим на «Азовсталі» патрульним Данилом Сафоновим. Він захищав Маріуполь із першого дня повномасштабного вторгнення. Тіло загиблого бійця зустрічали на колінах. У Данила Сафонова залишилися дружина та син.
Водночас у Львові попрощалися з 26-річним Артемієм Димидом — пластуном та активістом, який загинув у боях за Україну проти російських окупантів біля Донецька. Під час прощання його мама заспівала синові останню колискову. Поховали воїна на Личаківському цвинтарі на полі почесних поховань у Львові.
Втрати окупантів
За даними Генштабу ЗСУ, станом на ранок 21 червня росія втратила у повномасштабній війні проти України приблизно 34 100 своїх військових, 1 496 танків, 3 606 бойових броньованих машин, 216 літаків, 181 гелікоптер, 98 засобів ППО тощо.
У Києві завершилось голосування за дерусифікацію вулиць
З 15 до 19 червня у додатку «Київ Цифровий» тривало голосування за нові назви для вулиць, які зараз пов'язані з росією. За чотири дні українці віддали 6,5 мільйона голосів.
На думку громадськості потрібно перейменувати вул. Багратіона — на Левіна Максима, вул. Біломорську — на Гандзюк Катерини, вул. Волгоградська — на Романа Ратушного, вул. Жолдєва — на Махова Олександра, вул. Маршала Малиновського — на Героїв полку «Азов». З результатами голосування щодо усіх 296 об'єктів можна ознайомитись тут.
- Поділитися: