25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію відпустити 24-х українських військових та три кораблі, захоплених Росією торік у листопаді біля Керченської протоки.

Російська Федерація заявила, що не буде виконувати це рішення, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.

Детальніше про позов України проти Росії — в ексклюзивному інтерв’ю Громадського з радником міністра закордонних справ, членом української делегації у Гамбурзі Тарасом Качкою.

Що означає рішення трибуналу?

Воно означає, що на період розгляду справи щодо порушення імунітету наших кораблів і військовослужбовців Російська Федерація повинна невідкладно звільнити та повернути під контроль України захоплені кораблі та 24 військовослужбовців, які були членами екіпажів.

У наказі чітко написано: те, що Росія не брала участі в цьому засіданні, а також що вона вважає нібито трибунал не має юрисдикції, не звільняє її від виконання наказу.

Зробити це повинні невідкладно. Є чітка дата, на момент якої Росія мусить відзвітувати перед трибуналом про виконання наказу — це 25 червня. Ми вважаємо, що негайність — це 2-3 дні, і все ж з огляду на те, що РФ буде намагатися зберегти своє обличчя, казати, що «ніхто нас не змушує, ми з власної волі відпустимо моряків», імовірно, в межах кількох днів, можливо, місяця РФ вигадає спосіб, в який відпустити моряків і відзвітувати перед трибуналом.

Що загрожує РФ якщо вона не виконає це рішення?

Особливість морського права в чому, що є щоденні правила, якими користуються всі кораблі без винятку, зокрема й Росії. І тому РФ розуміє, доки вона не виконує рішення міжнародного трибуналу з морського права, вона на морі перебуває поза законом. Очевидно, вони не можуть поставити себе поза законом в усіх морських питаннях: свободи навігації, військових і цивільних кораблів.

Саме тому у 2014 році Росія, удаючи, що не виконує рішення цього трибуналу, відпустила голландських членів екіпажу судна «Арктик Санрайз». Так само станеться і тут.

Довідка: Справа «Арктик санрайз» — нідерландського судна, на якому активісти «Грінпіс» у 2013 році проводили акцію протесту біля російської бурової платформи в Печорському морі. Бійці берегової охорони РФ затримали судно та заарештували всіх членів екіпажу та пасажирів. Брати участь у слуханнях Міжнародного трибуналу влада РФ також відмовилися, як і виконувати його рішення. Але за деякий час Росія відпустила всіх захоплених активістів і виплатила уряду Нідерландів компенсацію в кілька мільйонів євро.
Радник міністра закордонних справ України Тарас Качка під час інтерв'ю, Київ, 27 травня 2019 року
Фото:

Громадське

Дмитро Пєсков заявив, що вони чекають, доки почнуть розглядати справу моряків по суті. На скільки це може затягнутися?

РФ очевидно хоче найближчими днями ухвалити рішення суду, щоб зробити вигляд, ніби вони відпустили моряків не через рішення Гамбурзького трибуналу.

Заява Пєскова вказує, що сюжет буде саме таким. Втім, якщо вони ухвалять рішення, що «моряки винуваті, вирок шість місяців, а три місяці вони вже відсиділи, тому ми їх відпускаємо» — це теж буде вважатися порушенням. Саме у цій справі ми наголошуємо, що сам факт їхнього захоплення, тримання шість місяців під вартою — це все порушує імунітети кораблів і моряків.

Відповідно ми вимагатимемо компенсації. Ми впевнені у своїй правоті, і в тому, що через кілька років доведемо справу до кінця. Але нам важливо, щоб ці два роки наші хлопці не були де-факто в полоні.

На чому ґрунтувалася позиція Росії?

В тому, що все, що відбулося з українськими кораблями підпадає під визначення «військових дій». Тому що українські кораблі — військові, застосування сили з боку РФ — теж військове.

Але в чому головна неможливість застосування цієї концепції? Українських моряків судили кримінальним судом — цивільним, не військовим, що в принципі не можна робити з військовими. Це був вибір РФ, вони могли сказати, що українські моряки — військовополонені і тоді не судити їх, а тримати в полоні, відповідно це був би вже інший формат. Але РФ усі шість місяців говорила, що вони не є військовополоненими, мова не йде про міжнародний військовий конфлікт.

Ця розірваність відзначена в одному з параграфів наказу. Там зазначено, що саме Росія відмовилася застосувати до цієї ситуації міжнародне гуманітарне право і право, яке стосується міжнародних збройних конфліктів. Тобто, Росія розуміє, що якщо вона погодиться на те, що це міжнародний збройний конфлікт, вона повинна визнати, що є країною агресором і в неї мають забрати право голосу в Раді безпеки ООН в питаннях, які стосуються України.

Але чому Росія це робить? Для того, щоб уникнути оцінки судом. Це загальна стратегія Російської Федерації, що на них немає управи трибуналу з морського права, міжнародного суду ООН, якихось інвестиційних арбітражів. І наша задача довести, що ні — якщо РФ є постійним членом Ради безпеки ООН, її дії повинні підпадати під оцінку міжнародних суддів.

Радник міністра закордонних справ України Тарас Качка під час інтерв'ю, Київ, 27 травня 2019 року
Фото:

Громадське

Що тепер зі справою українських моряків?

Ми зараз на стадії формування трибуналу. Є дискусія з російською стороною щодо вибору суддів, хто буде розглядати цю справу тощо.

А справа, яка у московському суді?

Будь-яке рішення суду, будь-яка слідча дія, позиція слідчого комітету, ФСБ, будь-кого, хто там ухвалює процесуальні рішення — апріорі незаконне.

Ми від самого початку говорили, що цих судових процедур не повинно існувати. Нам не потрібно чекати вироку московського суду або звільнення їх з-під варти через рішення суду. Всі ці дії незаконні.

В наказі судді гамбурзького трибуналу сказали, що вони не вважають за доцільне розглядати питання щодо припинення кримінальних справ. І хтось у РФ говорить — «Значить ми можемо продовжувати ці слідчі дії». Навпаки. Судді чітко сказали — «Поверніть уже, тобто ті ваші дії вони є незаконними, це все буде предметом розгляду цього міжнародного суду й надалі».

Окрім компенсації, чи буде інша відповідальність російських військових за незаконне затримання?

Ми говоримо про те, що за дії посадових осіб РФ повинна відповідати держава Росія. Можна скільки завгодно слухати гонорові заяви РФ, але по факту вони розуміють, що відпустять наших моряків та компенсують шкоду.

Скільки може тривати ця велика справа України проти Росії?

На прикладі справи «Арктик Санрайз»: реалізація домовленності про те, що Росія повинна компенсувати тривала десь 4-5 років. Самі слухання — 2-3 роки. Тому нам зараз потрібно було отримати наказ, щоб Російська Федерація не мала підстав вважати, що «поки справа не завершена, ми будемо тримати під арештом наших моряків».

Навпаки, ми говоримо про те, що ви їх звільніть, а потім ми будемо слухати справу.

Як має відбуватися процедура звільнення?

Від українського МЗС на російське буде направлена чітка нота з вимогою, по-перше, що не потрібно розповідати на весь світ про те, що ви не будете виконувати, адже ми вважаємо, що це порушення.

По-друге, що ми готові сідати і говорити, яким чином це буде організовано. Хоча з іншого боку — це завдання РФ — передати їх в Україну. І фактично вже минуло кілька днів від оголошення рішення, вони б уже мали бути у Києві чи в Одесі.

Поділитись: