Президент Казахстану заявив про завершення основної місії ОДКБ. «Миротворці» виїжджатимуть поетапно

Президент Казахстану Касим—Жомарт Токаєв оголосив, що основна місія Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) вже завершена. «Миротворців», яких направили до країни на тлі масових протестів, виводитимуть з Казахстану поступово.

Про це Токаєв сказав в етері каналу «Хабар 24».

Він оголосив, що іноземних силовиків почнуть виводити з країни вже з 13 січня. Увесь процес має зайняти не більше десяти днів.

Напередодні, 10 січня, Токаєв заявив, що у Казахстані вже повністю відновили порядок та безпеку для громадян.

Окрім того, як пише «Vласть», він анонсував кардинальну реорганізацію всієї системи національної безпеки Казахстану ㅡ роботу Збройних сил, правоохоронців, розвідки ㅡ щоб «бути готовими протистояти тотальним терористичним атакам».

«Усі вони [правоохоронні структури] мають злагоджено працювати задля однієї мети ㅡ максимального ефективного захисту наших громадян, конституційного ладу та суверенітету під загрозою будь-якого характеру та масштабу. Цього вимагають інтереси нашої держави», ㅡ сказав Токаєв.

Нагадаємо, раніше президент Казахстану заявив, що у країні затримали близько 8 тисяч людей, а під час «антитерористичної операції» вилучили 116 одиниць зброї. За словами Токаєва, зараз всі державні органи працюють над відновленням звичного життя у країні.

Що за «миротворці» в Казахстані?

На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.

Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося.

Журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.

Що відбувається у Казахстані?

Люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.

Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язав зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.