Причин для паніки немає: у Нацбанку заявили, що «чорний понеділок» не вплине на економіку України

Падіння світових цін на нафту на близько 30% та паніка на світових фінансових ринках не має негативно вплинути на українську економіку у довгостроковій перспективі.

Про це повідомляють у Національному банку України.

Там зазначають, що макроекономічна ситуація в Україні залишається стабільною: падіння цін на нафту позитивно вплине на економіку, адже нафту Україна переважно імпортує.

«Певне зниження цін на окремі товари українського експорту більш ніж компенсоване подальшим нарощуванням фізичних обсягів поставок за кордон. Ціни на імпорт знижуються навіть швидше, ніж на експорт, особливо на енергоносії, що зумовлює скорочення вартісних обсягів імпорту», — повідомляють у Нацбанку.

Водночас НБУ визнав, що обсяги інвестицій іноземців в державний борг України падають, хоча й некритично.

«Отже, поточна ситуація на українському валютному ринку – і міжбанківському, і готівковому – склалася під впливом насамперед психологічного чинника, який, імовірно, має короткостроковий ефект», — йдеться у повідомленні.

У Нацбанку не бачать ризиків для економіки від поширення коронавірусу та падіння на товарних ринках. Зокрема, банківська система залишається платоспроможною та має достатній запас ліквідних активів як у гривні, так й у валюті.

НБУ готовий виходити на валютний та банківський ринки для того, щоб згладжувати коливання та надавати фінансування у разі, якщо виникне відповідна потреба. Протягом першої половини дня 10 березня Нацбанк продав з резервів 250 мільйонів доларів для стримання курсу валют.

Зазначимо, що в останній тиждень лютого 2020 року через паніку, спричинену коронавірусом, фінансові ринки у світі втратили щонайменше 5 трильйонів доларів — це еквівалент ВВП Японії (у 2018 році за розрахунками МВФ) і більше ВВП України у понад 40 разів. На світових фінансових ринках стався найбільший спад від часів Світової фінансової кризи. Цей спад продовжився і на початку березня.

9 березня світові ціни на нафту протягом дня впали на 30%. Цьому сприяла паніка на ринках, пов'язана з коронавірусом, а також відсутність домовленості між країнами-експортерами нафти (ОПЕК) та Росією.