«П’яний» ексгенпрокурор Луценко розповів заступнику директора НАБУ про критичне інтерв'ю про посольство США — Кент

У своїх свідченнях перед Конгресом у справі про імпічмент Дональда Трампа заступник помічника Держдепартаменту Джордж Кент згадав зустріч тодішнього генерального прокурора Юрія Луценка та першого заступника директора Національного антикорупційного бюро України Гізо Углави.

Про це йдеться у стенограмі свідчень Кента.

Інформацію про зустріч Кент отримав з електронного листа посольства, надісланого 19 березня 2019 року. У ньому йшлося про відвідування першим заступником директора НАБУ посольства США в Україні.

«(Углава — ред.) прийшов у посольство й описав свою вчорашню розмову з цілковито п’яним Юрієм Луценком. Луценко був злий. Він сказав, що за два тижні до того дав інтерв’ю американському журналісту, де звинуватив посольство в роботі проти нього, що це було його мотивацією (дати інтерв’ю — ред.), і що посольство підтримувало Демократичну партію і не підтримувало партію Трампа і — тобто ті лінії атаки, які потім вийшли в статтях, Луценко розповів тому правоохоронцю (Углаві — ред.)», — йдеться в стенограмі Кента.

Лінії атаки, про які згадує Кент, стосувалися інформаційної кампанії, яку проводили американські медіа проти посольства США в Україні та його тодішньої очільниці Марі Йованович:

  1. Начебто відмова послині виділити фінансову допомогу ГПУ;
  2. Роль глави НАБУ Артема Ситника в розкритті «амбарної книги» Партії регіонів;
  3. Розслідування щодо компанії Burisma та причетність до цього сина ексвіце-президента США Джо Байдена;
  4. Дискредитація антикорупційних громадських організацій України, які отримують фінансування від Джорджа Сороса.

Інтерв’ю Юрія Луценка виданню The Hill, в якому він розповів про начебто перелік осіб, яких він не мав переслідувати, від тодішньої послині США в Україні Марі Йованович, вийшло 20 березня 2019 року.

Нагадаємо, стенограму свідчень заступника помічника Державного секретаря США Джорджа Кента оприлюднили 7 листопада.

У спільній заяві глав комітетів Палати представників, що допитували Кента, наголошується: свідчення дипломата не лише «надійно підтверджують свідчення низки інших свідків», а й можуть бути підтверджені документами, які Кент передавав Білому дому й Державному департаменту.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.