Комітет із питань розвідки Палати представників США оприлюднив стенограму свідчень заступника помічника Державного секретаря США Джорджа Кента.

У спільній заяві глав комітетів Палати представників, що допитували Кента, наголошується: свідчення дипломата не лише «надійно підтверджують свідчення низки інших свідків», а й можуть бути підтверджені документами, які Кент передавав Білому дому й Державному департаменту.

Згідно зі скороченою версією стенограми, Кент виступав категорично проти надання американської військової допомоги Україні в обмін на початок розслідувань. Також Кент підтверджує більшість свідчень експослині США в Україні Марі Йованович, ексспецпредставника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера і тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора.

У скороченій версії стенограми Кента йдеться про такі нові свідчення:

  • Марі Йованович відкликали, бо особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані та пов’язані з ним бізнесмени Ігор Фруман та Лев Парнас «почали вести активну пропагандистську роботу для підриву репутації послині Йованович»;
  • ексгенпрокурор України Юрій Луценко здійснив приватну поїздку до Нью-Йорка, щоб зустрітися з Джуліані й «облити брудом» працівників Держдепараменту, зокрема Кента і Йованович;
  • Держдепартамент розчарувався в Луценкові, коли дізнався, що той «фактично співпрацював з корумпованим чиновником» для дискредитації розслідування щодо несправжніх паспортів (мова йде про зрив спецоперації НАБУ щодо ексчиновниці Державної міграційної служби Діни Пімахової — ред.);
  • після інтерв’ю Джуліані наприкінці травня 2019 року, де той розкритикував Кента і посольство США в Україні, заступник Державного секретаря Девід Хейл попередив Кента, щоб той «тримався тихо і був менш активним щодо України»;
  • після дзвінка Трампа й Зеленського 25 липня директор з питань Європи Ради нацбезпеки США Александр Віндман сказав, що не міг поділитися більшістю сказаного через «чутливість обговорених питань».

Нагадаємо, тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джордж Кент одними із перших свідчитимуть на відкритих слуханнях щодо імпічменту 13 листопада. Колишня послиня США в Україні Марі Йованович свідчитиме 15 листопада.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: