Верховна Рада остаточно ухвалила закон про зміни у роботі Держбюро розслідувань, які розблокують розслідування справ Майдану. Йдеться про президентський законопроект № 2116 «Про внесення змін до Закону України «Про Державне бюро розслідувань» щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань».

За таке рішення проголосували 250 депутатів. Найактивніше підтримали депутати «Слуги народу» — 224. Від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» — жодного голосу.

Відтепер Держбюро розслідувань буде не центральним органом виконавчої влади, а державним правоохоронним органом.

Ухвалений законопроєкт передбачає дочасне припинення повноважень голови Державного бюро розслідувань Романа Труби та його заступників. Згідно з новим законом, глава Бюро самостійно буде здійснювати керівництво органом, не розділяючи повноваження із заступниками, як це визначав передній закон. Також директор ДБР отримує повноваження особисто призначати та звільняти своїх заступників.  

Самого директора ДБР призначатиме президент України за поданням комісії з проведення конкурсу. Таку комісію залишили у складі дев’яти осіб, як і було раніше: по три особи від президента, парламенту та три кандидатури міжнародних партнерів, затверджені урядом.

Закон набуде чинності наступного дня після офіційного опублікування. Того ж дня достроково припиняться повноваження директора ДБР, його першого заступника і заступника. Упродовж п’яти робочих днів після цього президент має призначити тимчасового виконувала обов’язків директора ДБР, який матиме повноваження очільника відомства.

Депутати доручили уряду і парламенту протягом 30 днів визначити своїх представників до конкурсної комісії. Ще 14 днів дали Офісу президента, щоб сформувати конкурсну комісію. Для проведення конкурсу на посаду директора ДБР комісія матиме ще 60 днів. Це означає, що Держбюро отримає повноцінного керівника без позначки приблизно через 3,5 місяці після відставки Романа Труби.

Окремо депутати проголосували за поправку №318 до законопроєкту про ДБР, яка дозволить слідчим, які розслідували справи Майдану, перейти з Генпрокуратури до ДБР без проходження конкурсу. За неї проголосували 334 депутати.

Саме через вимогу ухвалити цю поправку 21 листопада адвокатка родин загиблих на Майдані Євгенія Закревська оголосила голодування.

У коментарі hromadske Закревська повідомила, що буде голодувати, поки справи Майдану не будуть розслідувати.

Раніше Закревська казала, що якщо не перевести слідчих, справи Майдану «передадуть у пустоту», попри те, що у ДБР вже створили новий підрозділ для розслідування справ Майдану.

Нагадаємо, 21 жовтня 2019-го генпрокурор Руслан Рябошапка підписав наказ про створення департаменту процесуального керівництва (не плутати з досудовим розслідуванням) у провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку з протестами 2013-2014 років, а за два дні колишнього начальника управління спеціальних розслідувань ГПУ, яке займалося справами Майдану, Сергія Горбатюка звільнили з Генпрокуратури.

Усі злочини, скоєні під час Революції Гідності, умовно об'єднані в одну велику «Справу Майдану», яка нараховує 89 кримінальних проваджень. У них, зокрема, розслідують вбивство 97 людей (84 мітингувальників та 13 силовиків).

Поділитись: