Рада національної безпеки та оборони має проаналізувати ризики для прав людини та національної безпеки від указу президента Росії Володимира Путіна, за яким жителі тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей отримуватимуть громадянство РФ за спрощеною процедурою.

Про це йдеться у заяві трьох членів комітету Ради з питань прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин.

«Вважаємо, що Рада національної безпеки та оборони України повинна провести аналіз ризиків для прав людини та національної безпеки у зв’язку із можливістю отримання громадянами України паспортних документів Російської Федерації за спрощеною процедурою», — ідеться в тексті.

Підписанти зазначають, що роздача паспортів Росією — не унікальний випадок, адже РФ так робила на окупованих територіях Молдови та Грузії.

Також члени комітету заявили, що занепокоєні заявами посадовців, які говорять про необхідність забирати українське громадянство в тих жителів Донбасу, які візьмуть російські паспорти. Такі заяви, на думку депутатів, несуть шкоду для національних інтересів України та можуть сприйматися деким як визнання легітимності дій російської влади щодо видачі паспортів.

«Закликаємо публічних осіб держави утриматися від «каральної» риторики й залякування мешканців окупованих територій Донецької та Луганської областей стосовно позбавлення їх громадянства України», — зазначили депутати.

Та закликали посадовців повернутися до речей, які б могли полегшити життя людей на окупованих територіях. Зокрема, доступ до адмінпослуг, встановлення фактів народження та смерті на окупованих територіях, забезпечення права на освіту, тощо.

«Тільки такі дії призведуть до підтримання зв’язків із жителями окупованих територій, а отже спростять реінтеграцію», — вказали члени комітету.

Підписали заяву троє з дев'яти членів комітету, а саме Мустафа Джемілєв, Ірина Суслова та голова — Григорій Немиря.

Нагадаємо:

  • 24 квітня президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощений порядок отримання громадянства РФ для мешканців окупованих Росією територій Донецької і Луганської областей. Помічник президента РФ Владислав Сурков назвав це рішення «справедливим та неминучим», а «очільники ДНР» та «ЛНР» подякували за нього.
  • 25 квітня в українському уряді повідомили, що Росія готується провести верифікацію пенсіонерів Донбасу та внести їх до переліку отримувачів пенсійних виплат.
  • Міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликав жителів самоназваних «ДНР» та «ЛНР» не отримувати російські паспорти та назвав крок Росії новим «паспортним» етапом окупації Донбасу.
  • На заклик України Радбез ООН 25 квітня зібралось на екстрене засідання через видачу російських паспортів жителям окупованого Донбасу, але там не ухвалили жодного рішення.
  • Згодом Путін заявив, що РФ думає над наданням російського громадянства за спрощеною процедурою всім українцям, а не лише жителям окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile