Росіянина, причетного до збиття MH17, впізнали за високим голосом та посилкою до ГРУ — Bellingcat

Дослідницька пошукова мережа Bellingcat з’ясувала справжнє ім’я росіянина Олега Іваннікова, причетного до катастрофи MH17 в Донецькій області 17 липня 2014 року, за його високим тембром голосу та посилкою, яку він замовив на адресу Головного розвідувального управління Росії.

Дослідницька пошукова мережа Bellingcat з’ясувала справжнє ім’я росіянина Олега Іваннікова, причетного до катастрофи MH17 в Донецькій області 17 липня 2014 року, за його високим тембром голосу та посилкою, яку він замовив на адресу Головного розвідувального управління Росії.

Про це Громадському повідомив дослідник проекту Bellingcat з питань Східної Європи Арік Толер.

«Він має дуже особливий високий голос, «жіночий голос», — сказав Толер.

Він зазначив, що розслідувачі знайшли 4 мобільних номери, які належали Іваннікову. У відкритій базі даних непрацюючого російського інтернет-магазину один з його номерів виявився в профілі клієнта з іменем «Олег», який у 2017 році зробив замовлення з сайту. Адресою доставки виявився не будинок Іваннікова, який також встановили Bellingcat, а штаб-квартира Головного розвідувального управління (ГРУ).

25 травня Bellingcat оприлюднила новий звіт щодо катастрофи MH17. Учасники дослідницької групи дійшли висновку, що «Андрій Іванович», або «Оріон», що фігурує в матеріалах міжнародного розслідування катастрофи рейса MH17 — це офіцер ГРУ Олег Володимирович Іванніков. Саме він брав участь у перекиданні «Бука», з якого збили MH17. Раніше Іванніков 2 роки був міністром оборони Південної Осетії.

Зазначимо, що Bellingcat збирає дані здебільшого з відкритих джерел і усю інформацію для подальшого офіційного звинувачення має перевірити Міжнародна слідча група (JIT). 

Раніше Bellingcat оприлюднила доповідь, згідно з якою до збиття літака причетний генерал-майор РФ Сергій Дубінський. Сам Дубінський заперечив свою причетність до катастрофи. Пізніше журналісти видання «Новая газета» розшукали товариша Дубінського по службі, ветерана бойових дій в Афганістані, а нині — лідера самооборони Запоріжжя Сергія Тіунова, який підтвердив голос Дубінського на запису телефонної розмови, що перехопила міжнародна слідча група. Голландські журналісти також знайшли будинок підозрюваного у катастрофі МН17 Дубінського.

Також міжнародна група розслідувачів Bellingcat і російський сайт The Insider опублікували спільне розслідування, в якому розкривається особистість іще однієї людини, ймовірно причетної до катастрофи рейсу МН17 Малазійських авіаліній під Донецьком 17 липня 2014 року. Чоловік з позивним «Дельфін» фігурує на записах перехоплених телефонних розмов. Розслідувачі стверджують, що «Дельфін» — це генерал-полковник російської армії в запасі Микола Федорович Ткачов.

24 травня 2018-го члени Міжнародної слідчої групи (JIT), яка розслідує катастрофу рейсу MH17, офіційно заявили, що ракета «Бук», яка збила літак «Боїнг» неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії і належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони Росії, яка розташована у Курській області.

Австралія та Нідерланди офіційно звинуватили Росію у збитті МН17. Також на дані розслідування відреагували НАТО та ЄС.

Президент РФ Володимир Путін заявив, що не встиг ознайомитися зі змістом доповіді, але може «сказати одразу», що Росія визнає висновки слідства тільки в тому випадку, якщо буде приймати «повноцінну участь в розслідуванні». А Міноборони РФ заявило, що ракети, якою збили МН17, немає на їхньому озброєнні.

Українські користувачі Twitter після після звіту Міжнародної слідчої групи запустили тег #БУКваш.

«Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

13 жовтня 2015 року комісія Ради безпеки Нідерландів, яка розслідує причини катастрофи лайнера, опублікувала доповідь, в якій ідеться, що літак збили ракетою класу «земля — повітря», випущеною із зенітно-ракетного комплексу «Бук». Згідно із офіційним звітом слідчої комісії у справі, «Боїнг» МН17 був збитий з російського «Буку» з окупованої території Донбасу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто насправді збив МН17? Аналіз Bellingcat і Atlantic Council.

Наразі слідство визначило імена 100 причетних до аварії «Боїнга» МН17.