Фото:

screenshot

Багатогодинні марафони, спецвипуски, цілі підсумкові програми — російська пропаганда активно висвітлювала вибори президента України. Гості студій — завсідники — лідер ЛДПР Володимир Жириновський, голова комісії Ради Федерації з інформполітики Олексій Пушков, а також українські політологи й журналісти, які втекли в Москву в розпал війни.

Подавали російським глядачам звичні «страви»: ненависть до Порошенка і України та прогнози, за якими у нас знову все погано.

Що і як говорили на російських пропагандистських каналах після другого туру виборів в Україні — в огляді Громадського.

Стріми, «Рошен» і сало

З нагоди дебатів Порошенка й Зеленського на телеканалі «Росія» спецвипуск. Його почали стрімом з кімнати, в якій ведучі нарізали сало. За столом сиділи здебільшого українці, які вже кілька років живуть у Росії і не наважуються повертатися через свою агресивну проросійську позицію.

Тут обговорювали формат дебатів, дві сцени для кандидатів, виступ Порошенка на Майдані, його заклик до своїх прихильників «йти на стадіон пішки, в той час як він сам поїхав на машині». Зеленському згадали його заяви «Путін — ворог» і «Бандера — герой».

По закінченні дебатів глядачам подавали вже чіткі характеристики: «Порошенко — корупціонер, а Зеленський про економіку взагалі нічого не знає».

«На стадіоні готувалися теракти, а сцену Зеленського збиралася підірвати держохорона», жартували про експертів Зеленського, мовляв, «в команді — смішний шоу-лікар Комаровський, ну й президент буде смішний».

День голосування 21 квітня для Скабеєвої та Попова почався у тому ж форматі — з марафону за межами студії і застілля. Цього разу стіл був солодким — розклали продукцію компанії «Рошен». Ведучі намагалися перекладати ефіри українських телеканалів, раз-у-раз спотворюючи українську мову.

Ведучі здивувалися, коли Петро Порошенко повідомив, що привітав опонента і приймає результати голосування та вибір українського народу.

«Це мирний транзит в Україні, ми спостерігаємо круту штуку, — раптом здивовано переглянулися ведучі. — Ніколи такого не було, щоб телефонували і вітали (опонента — ред.) (...) Молодець Петро, що не став знімати з виборів Зеленського і не влаштував фальсифікації».

На думку Скобеєвої та Попова, таким чином Порошенко намагається почати парламентську передвиборчу кампанію. Але ці вибори «виграв Голобородько», підсумувала ведча. Її напарник Попов же кілька разів відправляв нового президента на Донбас.

У підсумкових «Подіях тижня за 60 хвилин» все було жорсткіше: ведучі радіють сказаному Зеленським на сцені «повстанці ЛНР/ДНР» і тому, що «гроші Януковича розблокували», а «Коломойському повертають ПриватБанк» (насправді поки що ні).

«Переважна більшість українців вважають Порошенка породженням пекла», впевнена Скабеєва, але й «Зеленський нічим не кращий». «Є відчуття, що він гірше Петра» — заявляє Скабеєва, оскільки «замінить Свинарчуків Коломойськими», «легалізує марихуану і проституцію». Все, загалом, буде погано, впевнена ведуча. За її словами, і «газ в Україні подорожчав у тисячу разів».

Фото:

screenshot

«На колінах перед виборцями»

Випуск «Вістей тижня з Дмитром Кисельовим» 21 квітня почали з повідомлення, що українці, які живуть у Росії, не змогли проголосувати, тож найсвідомішим довелося їхати у Фінляндію, Грузію чи Казахстан.

Згадали й про дебати на стадіоні:

«Завчені кричалки за Порошенка перебивали речівки проти нього. Але президент тоді ще посміхався. Доброзичливе рукостискання на початку, в кінці його вже не буде. (...) З кожним словом Зеленського обличчя Порошенка змінюється. Коли йому нададуть слово, він буде надривно кричати в мікрофон. Але доводи опонента бити нічим — він не забруднив себе скандалами і невиконаними обіцянками».

Ведучий ніби підіграє опонентові Порошенка, називає його «простим хлопцем з народу», який нагадує президенту про обіцянку рубати руки тим, хто краде в армії:

«Не тільки Зеленський, про це пам'ятає вся країна. Казна розкрадена, руки на місці».

Кисельов дебати трактує виключно як приниження для президента. Так, на пропозицію Зеленського покаятися перед рідними загиблих на війні на Донбасі, Порошенко, за словами ведучого, «покірно стає на одне коліно. (...) Зеленський знову ним керує, президенту ще жодного разу не вдалося перехопити ініціативу. Він постійно в підпорядкуванні».

Кожну репліку, запевняє Кисельов, фан-зона супроводжувала криками «ганьба», а коли Порошенко заспівав гімн, то «його підтримала тільки сім'я».

Згадує ведучий і про те, що на свободу вийшла Надія Савченко, а справу проти Анатолія Шарія «закрили після восьми років переслідування». Підбиває підсумок: «служити президенту більше ніхто не хоче, його надію на другий термін остаточно добила історія з розкраданнями в Укроборонпромі».

На НТВ в «Підсумках тижня з Ірадою Зейналовою» теж згадуютьСавченко та Рубана і погоджуються з Арсеном Аваковим, який заявляв, що «Наші вибори цікавіші за "Ігри престолів"».

«Уже навіть ми тиждень обговорюємо, хто далі, що далі, — каже ведуча. — У російському сегменті інтернету дебати (на стадіоні) подивилися 6 мільйонів людей. Але це не "Гра престолів", це гра за престол, причому у наших сусідів».

Зейналова енергійно коментує дебати: «Обидва кандидати опинилися на колінах перед виборцями. Але президент, мабуть, вже за звичкою, повернувся до народу спиною. Українці такий вчинок не оцінили... Все це стало справжнім мемом».

Порошенко справді став на коліна спиною до фан-зони, але тільки тому, що за ним стояли ветерани, а також рідні загиблих під час війни на Донбасі.

Ведуча також згадує про дзвінки Порошенка виборцям і його «марафон» українськими телеканалами: «Намагався якомога більше сподобатися і наобіцяти на черговий президентський термін».

Порошенкові пророкують втечу з країни після програшу, а УПЦ МП — гоніння.

Фото:

screenshot

«Паспорти роздати, нафту не давати»

Парад російських пропагандистських ефірів минулих вихідних завершив «Недільний вечір з Володимиром Соловйовим» на «Росії 24». Риторика цієї програми, мабуть, була найбільш нестримною з усіх антиукраїнських ефірів.

Соловйов методично говорив про вибори, мовляв «не треба поспішати з визнанням цієї лабуди», пророкував після обрання Зеленського зростання антисемітизму серед українців.

Традиційно, він дав слово лідерові ЛДПР Жириновському, який заявив, що тепер «Україна перетвориться на нову Сирію, туди поїдуть приватні військові кампанії, щоб захистити росіян».

Утім, навіть українофоб Жириновський здивувався, коли прогнози російських завсідників телеефірів зазнали краху: нового Майдану немає, масштабних фальсифікацій — теж.

Але, на переконання Жириновського, Порошенко буде мстити за цей результат на виборах і Зеленському, і виборцям. Його обурює все, навіть те, що під час своєї промови після оголошення екзит-полів Зеленський спершу подякував рідним, а не електорату.

«Лояльним» рупором на цьому тлі був голова комісії Ради Федерації з інформполітики Олексій Пушков. Він певен, що наразі ніхто не знає, яким політиком буде Зеленський, водночас вважає, що програш Порошенка Росії дуже вигідний.

Соловйов резюмував тригодинні коментарі виборів так: українським громадянам на сході слід роздати російські паспортиперекрити Україні нафтовий вентиль, адже ненависницький до Кремля курс залишається найстабільнішою валютою в країні.

Поділитись: