«Російський газ Україні ніколи не був потрібен» — Коломойський пропонує перекрити транзит газу до ЄС
Український олігарх Ігор Коломойський повідомив, що вважає за необхідне перекрити транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України, який щороку приносить державі 3 мільярди доларів.
Про це Коломойський повідомив в інтерв’ю російському «РБК».
«Ви (росіяни — ред.) нанесли нам уже стільки шкоди та збитків, що ще на 3 мільярди доларів шкоди — потрібно стиснути зуби та пережити. Я вважаю, що трубу (ГТС України — ред.) взагалі можна закрити та забути», — повідомив Коломойський.
За його словами, Україна ніколи не потребувала російського газу, а пропозиції лідерів партії «Опозиційна платформа — За життя» Віктора Медведчука та Юрія Бойка про відновлення прямого постачання газу до України є «зрадою, яка ще не вималювалася у статтю Кримінального кодексу».
«Російський газ Україні ніколи не був потрібен. Це фетиш, який придумали такі, як (Дмитро) Фірташ, (Сергій) Льовочкін, Бойко та Медведчук, щоб грабувати Україну та інколи Росію. Чим газ відрізняється від будь-якого іншого енергетичного продукту? Нічим. Не можеш у Росії брати, бери в Європі», — заявив Коломойський.
Зазначимо, що окрім іншого, в інтерв'ю російському «РБК» український олігарх повідомив, що найімовірнішим претендентом на посаду голови нового уряду бачить виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, який бере активну участь у переговорному процесі з російським Газпромом щодо підписання нового контракту на транзит газу.
Раніше голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що тристоронні переговори про транзит мають відбутися 16 вересня у Брюсселі. Водночас російська сторона досі не підтвердила свою участь у них.
Зазначимо, що російська сторона відтерміновує черговий раунд переговорів про транзит свого газу через українську ГТС з весни цього року, мотивуючи це зміною влади в Україні. Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% від ВВП України, а чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Без нового контракту Україна може втратити свій статус транзитера газу до Європи.
Напередодні стало відомо, що РФ хоче укласти контракт на транзит з Україною терміном на 1 рік.
Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.
Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп.
Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.
- Поділитися: