Росія хоче добудувати «Північний потік-2» до кінця року. Партнер «Газпрому» порадив Києву домовлятися про транзит газу

Віцепрем'єр Росії Олександр Новак заявив, що будівництво газопроводу «Північний потік—2» завершать до кінця 2021 року. Австрійський партнер «Газпрому» з проєкту будівництва газогону рекомендував Україні надати РФ привабливі умови для транзиту газу, а не «заважати Північному потоку—2».

Про це пише «ТАСС».

В етері одного з російських телеканалів Новак заявив, що роботи з будівництва «Північного потоку-2» закінчать до кінця цього року, тоді ж проєкт введуть в експлуатацію. Так, напередодні президент РФ Володимир Путін оголосив про те, що завершилося укладання труб по першій нитці «Північного потоку-2».

Загалом газопровід складається з двох ниток, їхня потужність, за даними «Газпрому», становить 55 млрд метрів кубічних газу на рік. Наразі роботи тривають по другій нитці, однак морська ділянка вже закінчена.

Глава австрійської нафтової компанії OMV, яка співпрацює з «Газпромом» у проєкті «Північного потоку-2», Райнер Зеле заявляв, що там залишилося прокласти ще 50 кілометрів. Путін запевняв, що друга нитка може бути завершена протягом 1,5-2 місяців.

Окрім того, Зеле рекомендував Україні запропонувати «Газпрому» привабливі умови для транзиту газу, а не «заважати "Північному потоку-2"».

«Зробіть привабливу пропозицію. І якщо ви запропонуєте "Газпрому" транзитні потужності на хороших умовах, то він, безумовно, її розгляне. Не можна виграти конкуренцію, не вступаючи в боротьбу», ㅡ заявив Зеле.

Нагадаємо, загалом будівництво «Північного потоку-2» фінансували п'ять європейських компаній: Wintershall Dea, Engie, OMV, Royal Dutch Shell та Uniper. Як писало «РБК», разом вони мали вкласти 5 млрд євро.

У лютому німецька компанія з видобутку газу та нафти Wintershall Dea заявила про припинення фінансування «Північного потоку-2». У березні німецька енергетична компанія Uniper також вирішила припинити фінансування будівництва газопроводу, не розголошуючи, скільки коштів вклала у проєкт. За даними російських ЗМІ, від фінансування також нібито відмовилися OMV та Royal Dutch Shell.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го. До того будівництво майже рік було на паузі через санкції США щодо європейських підрядників.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу «Північний потік-2», а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. А втім, у Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт спорудження газогону схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

24 січня будівництво «Північного потоку-2» поновилось у водах Данії.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.