Світ

Росія може відключити газ Європі у грудні для того, щоб укласти вигідну угоду про транзит — Нафтогаз

Інтерфакс-Україна
Світ/Росія може відключити газ Європі у грудні для того, щоб укласти вигідну угоду про транзит — Нафтогаз
Зберегти
Вигляд
У Нафтогазі вважають, що наприкінці 2019 року Росія може припинити постачання газу до Європи через українську газотранспортну систему, щоб таким чином вчинити тиск на ЄС та Україну та зняти всі обмеження на будівництво «Північного потоку-2».

«Під кінець грудня (2019 року — ред.), коли будуть морози та не буде нового договору, росіяни, скоріш за все, надіються повторити той же трюк, який був у 2009 році з відключенням постачання газу українським коридором для європейських споживачів. Це викличе кризу, яку можуть використати, наприклад, щоб проштовхнути ідею «Північного потоку-2», яка наразі значно пробуксовує», — повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв в ефірі одного з телеканалів.

За його припущеннями, запуск російських газопроводів «Північний потік-2» та «Турецький потік» може зволити Росії повністю відмовитися від транзиту газу через Україну, що розв’яже російській владі руки для продовження військової агресії проти України.

«Це не має нічого спільного з газовим бізнесом, це ціль стратегічно, над нею працюють приблизно з 2005 року. Прибираючи транзит газу з України, Росія відкриває шлях для повноцінної агресії», — додав Коболєв.

Напередодні представник МЗС РФ повідомив, що Росія готова на укладання нової угоди про транзит газу через Україну після 2019 року лише на власних умовах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит через Україну буде, або Європа відмовиться від російського газу. Переговори відклали до травня

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Пов`язані новини