Росія може «зістрибнути» з газових домовленостей, однак тоді вона стане винною у відсутності газу в Європі — Міненерго
В Українському уряді допустили, що Росія може відмовитися виконувати свої зобов’язання в межах підписаного протоколу щодо продовження транзиту газу з Україною, однак тоді її зроблять винною з проблемами з газопостачанням в Європі.
Зокрема про це повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель у своїй колонці для «Економічної правди».
«Чи може друга сторона «зістрибнути» в останній момент? Так. Чи готові ми до цього? Так. Але якщо це відбудеться, то всі іміджеві втрати понесе Газпром. Україна покаже себе як надійний і договороздатний транзитний партнер Європи, який може йти на розумні компроміси, що відповідають нашим національним інтересам і енергетичній безпеці Євросоюзу», — повідомив Оржель.
Він додав, що переконати російську сторону піти на поступки на переговорах з Україною допоміг як позов Нафтогазу до Газпрому на 12,2 мільярда доларів, так і санкції, які США запровадили проти компаній, що будують «Північний потік-2».
«Саме тому ми так затягували із зустріччю та рішеннями щодо протоколу — коли 20 грудня ми готувалися до погодження, то вже знали, що оборонний бюджет США буде підписаний із запровадженням санкцій проти компаній, які будують «Північний потік-2», — додав голова української делегації на переговорах про транзит газу.
Також Оржель повідомив, що протягом наступних 5 років за допомогою транзиту газу Україна зможе отримати 18 мільярдів доларів.
20 грудня у Мінську Україна та Росія підписали протокол, яким передбачено кроки, необхідні для продовження транзиту російського газу через Україну. Домовленостями щодо продовження транзиту передбачено, що:
- контракт на транзит газу укладуть терміном на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах ще на наступні 10 років;
- обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів у 2020 році та по 40 мільярдів кубометрів упродовж 2021-2024 років за умови конкурентного тарифу (контракт на транзит газу, який закінчується у 2019 році, передбачає, що Газпром гарантовано постачає до Європи через Україну 60 мільярдів кубометрів на рік з можливістю збільшення обсягів до 90 мільярдів);
- російська сторона виплачує Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів (грошима) за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
- Нафтогаз відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти Газпрому на $12,25 млрд. Крім цього, Україна відмовиться від штрафу Газпрому на 7,4 мільярда доларів, який на російську компанію наклав Антимонопольний комітет;
- про повернення активів Нафтогазу в окупованому Криму на переговорах не йшлося — це питання вирішуватиме Гаазький арбітраж;
- після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів Нафтогазу, Газпром зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.
- Поділитися: