Україна та Росія під час переговорів про транзит газу у Мінську домовилися про потенційну можливість відновлення прямого постачання російського газу українським споживачам. Наразі закупівля газу напряму у Газпрому не здійснюється вже 4 роки.

«В межах пакетних домовленостей, які ми досягли, прямих поставок нема. Ви побачите у протоколі, що якщо вони (прямі поставки — ред.) і будуть потенційно здійснюватися, то лише на базі ціни європейського хабу», — повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель під час брифінгу за підсумками переговорів у Мінську.

Він наголосив, що у протоколі передбачено лише принципи, на яких буде здійснюватися постачання, однак у документі не йдеться про те, що прямі поставки газу будуть відбуватися.

У протоколі за підсумками переговорів, передбачено окремий пункт (четвертий) про потенційну можливість відновлення прямого постачання газу Газпрому до України.

«За умови виконання у повному обсязі домовленостей, передбачених пунктами 1-3 цього протоколу, сторони розглянуть можливість постачання газу до України з врахуванням принципу формування ціни на базі європейського хабу (NCG) за виключенням обґрунтованої знижки з врахуванням обсягів такого постачання», — йдеться у протоколі.

20 грудня за підсумками дводенних переговорів, які тривали у Берліні та Мінську за участю міністрів енергетики України та Росії, а також керівництва Газпрому, Нафтогазу та Оператора ГТС України, Україна та Росія підписали протокол, яким передбачається:

  • контракт на транзит газу на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах, що зараз є, ще на наступні 10 років;
  • обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів на 2020 рік, упродовж 2021-2024 роки по 40 мільярдів на рік за умови конкурентного тарифу (контракт на транзит газу, який закінчується у 2019 році, передбачає, що Газпром гарантовано постачає до Європи через Україну 60 мільярдів кубометрів на рік з можливістю збільшення обсягів до 90 мільярдів);
  • російська сторона виплачує Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів (грошима) за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
  • українська сторона відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти Газпрому на $12,25 млрд. Крім цього, Україна відмовиться від штрафу Газпрому на 7,4 мільярда доларів, який на російську компанію наклав Антимонопольний комітет;
  • про повернення активів Нафтогазу в окупованому Криму на переговорах не йшлося — це питання вирішуватиме Гаазький арбітраж.
Поділитись: