Розкрадання в оборонці: НАБУ назвало «безпідставними» звинувачення у пособництві корупційним схемам

У Національному антикорупційному бюро назвали «безпідставними» звинувачення з боку журналісті Bihus.Info щодо ангажованості та співпраці з компаніями, які «паразитують» на закупівлях в оборонному комплексі.

«Бюро поважає роботу журналістів-розслідувачів. Водночас, сюжет містить неточності, а, подекуди, і маніпуляції. Далі — по пунктах», — зазначили у НАБУ.

Там також заперечили низку фактів із розслідування, зокрема:

1. «У грудні 2016 року НАБУ викреслило зі списку фіктивних (ризикових) фірм «Оптимумспецдеталь» для «Укроборонпрому»

У НАБУ стверджують, що вони взагалі не уповноважені на те, щоб давати довідки про фіктивність, як і формувати чи вести перелік/реєстр компаній, що є фіктивними.

Також зазначено, що Оптимумспецдеталь згадується у чотирьох листах від НАБУ до Укроборонпрому. У жодному з них не спростовується факт того, що компанія займається протиправною діяльністю, стверджують у НАБУ.

«Про це і йшлося у відповіді НАБУ на запит журналістів Bihus.Info. Аби не бути голослівними, ми надали копії цих листів журналістам. Задля об’єктивного подання інформації їх мали би продемонструвати в ефірі програми. Однак, на жаль, журналісти для цих листів у сюжеті місця, чомусь, не знайшли», — йдеться у повідомленні бюро.

2. «НАБУ нічого не робило у розслідуванні три роки, справа лежала й припадала пилом»

«Такого висновку можна дійти, якщо керуватися реєстром судових рішень. Але цей реєстр крім відкритої, має ще й закриту частину. Вона містить більшість ухвал щодо слідчих дій у кримінальних провадженнях із розслідування злочинів в оборонній сфері», — наголосили в НАБУ.

Так, упродовж 2017-2019 років у згаданій журналістами справі йдеться про кримінальне провадження за фактом заволодіння грошовими коштами Харківського бронетанкового заводу при постачанні впродовж 2014-2016 рр. запчастин і комплектуючих до бронетанкової техніки. Йдеться про складання та видачу завідомо неправдивих документів про поставку матеріальних цінностей. У НАБУ стверджують, що детективи провели близько 80 процесуальних та слідчих дій. Усі ці слідчі дії здійснювалися під процесуальним керівництвом прокурорів антикорупційної прокуратури.

«НАБУ не «відсиджувалося», а ці три роки розслідувало корупцію в оборонній сфері. Вже притягнуто до відповідальності за корупційні злочини в оборонці низку топ-посадовців. З-поміж них: заступник міністра оборони, начальник бронетанкового управління Збройних Сил України, керівництво Львівського бронетанкового заводу, держкомпанії СпецТехноЕкспорт (входить до складу Укроборонпрому)», — повідомили у бюро.

3. «Агент Шевченко спонсорує виправдувальні листи від НАБУ для різних фірм»

У НАБУ стверджують, що ніколи й нікому не видавали жодних виправдальних листів. Також у бюро наголосили, що жоден зі співробітників НАБУ не брав хабарів, а Євген Шевченко, який фігурує в розслідуванні журналістів, не є працівником відомства.

Раніше в НАБУ заявили, що розпочали службове розслідування за фактами можливих неправомірних дій працівників Бюро ще до виходу останньої частини журналістського розслідування про корупцію в Державному концерні Укроборонпром.

В СБУ заявили, що співробітника, який фігурує у розслідуванні про розкрадання в оборонці, відсторонили ще 2 роки тому.

Нагадаємо, 11 березня Bihus.Info оприлюднив останню частину розслідування про корупцію в оборонці, згідно з якою група осіб вела переговори про передачу хабара правоохоронцям за те, щоб вони не проводили розслідування та не притягали нікого до відповідальності за незаконні дії між компанією Оптимаспецдеталь та підприємствами Укроборонпрому під час укладання й виконання договорів щодо поставок військового обладнання на заводи групи державних оборонних компаній.

25 лютого програма «Наші гроші з Денисом Бігусом»випустила першу частину розслідування, у якій йдеться, що син заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником схем з розкрадання в оборонному комплексі України. Олег Гладковський, своєю чергою, є близьким другом президента Петра Порошенка. За даними розслідувачів, керівництво концерну Укроборонпром знало про шахрайські оборудки й давало на них згоду.

Перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський звернувся до правоохоронців із заявою про перевірку фактів з розслідування програми «Наші гроші» та попросив тимчасово зупинити його повноваження на посаді. Порошенко його відсторонення підтримав, а 4 березня підписав указ про звільнення з посади першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського.