Щонайменше чверть мільярда гривень розкрали на контрабандних схемах в українській оборонці. Про це стверджують журналісти з програми «Наші гроші». За їхніми даними, до схем причетний син заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, Ігор. Хто ще фігурує в розслідуванні, як влаштовано схему та як відреагували на неї політики та журналісти — в матеріалі Громадського.

Що сталося

Журналісти з проекту Bihus.info опублікували масштабне розслідування щодо розкрадання в оборонному комплексі України. За оцінкою розслідувачів, сума, яку заробили на схемі розкрадачі — щонайменше 250 мільйонів гривень.

Як стверджують журналісти, до схеми причетний Ігор Гладковський, син заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського. Олег Гладковський, у свою чергу, є близьким другом президента Петра Порошенка.

Як про це дізналися журналісти

Журналісти-розслідувачі заявляють, що восени 2018 року отримали анонімний лист із архівом листувань фігурантів схеми і за своїми даними встановили, що лист є автентичним.

Як влаштовано схему

За інформацією журналістів, Ігор Гладковський у 2015 році разом із друзями організував постачання контрабандних російських деталей для військової техніки. За корупційною схемою, державні оборонні підприємства переплачували за товар у кілька разів, купуючи його у фірм-прокладок. Керівництво концерну «Укроборонпром» знало про шахрайські оборудки і давало на них згоду.

Другим учасником схеми, окрім Ігоря Гладковського, був його друг Віталій Жуков. Він працював в «Укроборонпромі», звідки звільнився у 2014 році, перейшовши у приватний сектор. За даними журналістів, він відповідав за «оформлення документів».

«Завдяки зв'язкам у концерні у Жукова був доступ до найціннішого — до інформації. Він заздалегідь знав про графік виробництва і потреби заводів. Залишалось тільки домовитись про ціну», — йдеться у розслідуванні.

Третій учасник схеми — Андрій Рогоза, якого автори розслідування називають «спеціалістом з контрабанди».

Також в оборудках начебто був задіяний спецагент НАБУ Євген Шевченко, але про його участь ітиметься у наступній частині розслідування.

За даними розслідувачів, Ігор Гладковський вирішував питання на найвищому рівні, узгоджуючи договори, зокрема, через свого батька. А Жуков і Рогоза займались так званою «поточною чорною роботою» — безпосередньою організацією поставок, домовленостями із постачальниками і переказом коштів.

За даними журналістів, через три основні фірми-прокладки Гладковський із «партнерами» заробили щонайменше 250 мільйонів. Зокрема, такою фірмою була «Кузня на Рибальському», яка раніше належала Петру Порошенку.

Водночас розслідувачі припускають, що справжній заробіток від схеми був значно більшим.

Гроші учасники схем відмивали і переводили в готівку через конвертаційні центри. У листуваннях вони обговорювали відсотки, які отримували такі центри, і суми, які передавали буквально в пакетах.

Державні заводи, які закуповували контрабандні запчастини, імітували проведення чесного конкурсу, розглядаючи як учасників лише компанії-прокладки Гладковського-Жукова-Рогози.

Фото:

«Bihus.info»

Де ще фігурували герої розслідування

У 2018 році вийшло розслідування видання «Новое Время» під назвою «Служили два товариші». Головна його фабула — та сама, корупційні схеми в оборонній промисловості України. Герої — Олег Гладковський та голова парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони Сергій Пашинський. Матеріал набув розголосу, Пашинський звинуватив «Новое Время» в проросійському пропагандизмі та дезінформації, журналісти ж, зі свого боку, заявили про погрози від народного депутата.

У тому ж році журналіст Олександр Дубинський у своєму розслідуванні звинуватив Гладковського нібито у співпраці з російськими спецслужбами, а також у тому, що він веде бізнес в анексованому Криму.

Саме після цього розслідування Гладковський написав лист на ім'я глави СБУ Василя Грицака з вимогою порушити справу проти журналіста Дубинського.

При цьому Гладковський просив порушити проти журналіста справу за ст. 259 («Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності») та ст. 111 («Державна зрада») КК України. СБУ ж порушила справу лише за першою статтею.

У 2016 році журналісти Слідство.Інфо у своєму розслідуванні заявили, що заступник секретаря РНБО Гладковський має віллу в Іспанії.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський демонструє макет мінометної міни під час засідання Комітету, Київ, 18 квітня 2018 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Реакція фігурантів та влади

Олег Гладковський звернувся до головної військової прокуратури та НАБУ із заявою про перевірку фактів з розслідування програми «Наші гроші».

«На час перевірки правоохоронними органами цього питання звертаюся із проханням призупинити мої повноваження як першого заступника секретаря РНБО та голови Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Відповідні заяви подаю негайно», — йдеться в заяві Гладковського.

Президент України Петро Порошенко підтримав самовідсторонення заступника секретаря РНБО на час перевірки фактів із розслідування Bihus.info.

«Президент України підтримав відсторонення Олега Гладковського від виконання обов'язків першого заступника секретаря РНБО на час проведення розслідування.

Петро Порошенко вимагає у правоохоронних органів проведення термінової перевірки інформації, викладеної в журналістській програмі «Наші гроші» для спростування або підтвердження оприлюдненого», — повідомив прес-секретар президента Святослав Цеголко.

На розслідування також відреагували з боку державного концерну Укроборонпром, назвавши його маніпулятивним.

«У ДК Укроборонпром вважають некоректним оцінювати зміст інформації, оприлюдненої програмою «Наші гроші». Адже журналісти не вказали джерел її отримання і здійснили маніпулятивний виклад окремих розрізнених даних», — повідомили в Укроборонпромі.

В Національному антикорупційному бюро відповіли Громадському, що проаналізують факти щодо причетності людей з оточення Петра Порошенка до розкрадань в оборонній сфері та нададуть цим фактам відповідну оцінку. Також в бюро зазначили, що згадані в розслідуванні підприємства вже є об'єктами розслідувань НАБУ, які нині тривають. А загалом НАБУ розслідує корупцію на 15 підприємствах з оборонного комплексу.

Представниця президента у Верховній Раді Ірина Луценко заявила сьогодні, що концерн «Укроборонпром» та заступник секретаря РНБО Олег Гладковський позиватимуться на журналістів програми «Наші гроші» до суду.

«Як тільки ми почали говорити про розкрадання в армії попередніх років, одразу з'являється якась історія з 2015 року і скидається перед виборами», — сказала Луценко.

Представниця президента додала, що інформація з розслідування була основою кримінальної справи, яку розслідувала НАБУ у 2015, утім тоді не було «жодних фактів чи підозрюваних».

Фігурант розслідування агент НАБУ Євген Шевченко відмовився наразі коментувати Громадському інформацію про причетність до корупційних схем в оборонці, але сказав, що дасть розгорнутий коментар, коли вийде та частина розслідування, де йтиметься конкретно про нього.

Перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський (ліворуч) під час засідання Ради національної безпеки і оборони України в Києві, 18 лютого 2015 року
Фото:

Володимир Струмковський/УНІАН

Реакція соцмереж

Розслідування, звичайно ж, викликало бурхливу реакцію соцмереж.

Депутат ВР від Самопомочі Єгор Соболєв: «Президент має прийти до парламенту і публічно відповісти, як його спільник через його компанію крав гроші на оборону. Запропонували іншим парламентським фракціям підтримати це рішення. Звіт перед Верховною Радою — це звіт перед суспільством».

Член Ради Нацбанку Тимофій Милованов: «На розслідування BIHUS.INFO про корупцію в армії має бути чітка реакція від президента, прем’єра, та правоохоронних органів. Це певний тест на дорослість держави і громадянського суспільства. Незабаром вибори — і суспільство має право знати, чи факти, наведені в розслідуванні, є правдивими, і якщо так, чи будуть покарані винуваті. Правила мають бути і правила мають бути одні для всіх».

Депутат ВР від БПП Сергій Лещенко: «У Петра Олексійовича буде безсонна ніч. Будуть бігати по стелі, шукати “крису” і дзвонити олігархам-власникам каналів, щоб це не потрапило на телебачення. Знаєте, чому? Тому що це той самий "пушной зверек", про якого жартував Подерев’янський на з’їзді, де Порошенка висунули на другий термін. Саме через таких розслідувачів хотіли усунути керівництво Національної суспільної телекомпанії. Тому перешліть це розслідування своїм друзям і родичам. Запостіть у себе на стіні. Розкажіть про нього на роботі і в метро. За це повинен бути не просто імпічмент. За це повинна бути тюрма».

Радіоведучий Дмитро Тузов: «Лише читаючи заголовки новини, розумієш, що ситуація наближається до пікових значень:

- Оточення Порошенка курує розкрадання оборонки.

- Порошенко: Кремль готується до реального удару.

- Гладковський і "Укроборонпром" будуть позиватись до журналістів Ірина Луценко.

- Тимошенко заявила, що починає процедуру імпічменту Порошенка.

Наступним заголовком може стати, наприклад, інформація про можливість запровадження воєнного стану. З усіма притаманними йому наслідками. Все може бути, бо все вже було. Але знаєте, чого не вистачає? Заяв численних антикорупційних органів про початок розслідування у зв`язку з оприлюдненою журналістами "Bihus.info" інформацією».

Журналістка Христина Бердинських: «Спробувала взяти коментар у Сергiя Пашинського, голови парламентського комiтету з питань нацбезпеки i оборони з приводу розслiдування про корупцiю в оборонцi, яке було опублiковане вчора у програмi Bihus.info. I ось що почула у вiдповiдь: «Новое время» — це провокацiйний, брехливий журнал, з яким я суджусь. Вiн нiколи не пише правди, свою позицiю я висловив в сюжетi Бiгуса. Ви скомпроментованi i брехливi» — завершив коментар з приводу сюжету про корупцiю в оборонцi голова комiтету. Я все чекала про агентiв Кремля, але не було)».

Що буде далі

Журналісти Bihus.info анонсували ще дві частини розслідування. Хоча й перша частина вже викликала дії у відповідь від політиків, що є опонентами діючого президента України.

Лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко, наприклад, заявила, що її фракція починає процедуру імпічменту президента Петра Порошенка. Знайдені журналістами факти, на її думку, можна кваліфікувати як державну зраду.

А член комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Юрій Береза заявив кореспонденту Громадського, що комітет сьогодні спробує ухвалити рішення про виклик на засідання керівництва Укроборонпрому.

Поділитись: