Розслідувачі The Insider і Bellingcat розповіли деталі біографії третього імовірно причетного до отруєння російського екс-розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в Солсбері — Дениса Сергеєва (вигадане ім'я Сергій Федотов).

За даними розслідувачів, Сергєєв народився в селі Урашал (Казахстан), яке нині отримало статус міста. У 1990 році закінчив Єкатеринбурзьке військове училище та продовжив кар'єру у Повітряно-десантних військах. Він служив у 108-му парашутно-десатному полку та брав участь у спецопераціях у Дагестані.

13 серпня 1999 року Сергеєва поранили в бою за висоту «Ослиное Ухо», після чого — надали державну нагороду. А на початку 2000-х переїхав до Москви, де почав вчитися у Військовій академії, яка вчить працівників Головного розвідувального управління.

Розслідувачі встановили, що Сергеєв був у Каталонії напередодні референдуму про відокремлення та у Великій Британії напередодні голосування за вихід з Європейського Союзу. Утім журналістам поки не вдалося підтвердити зв'язок чоловіка з цими подіями.

Також Сергеєв їздив у Таджикистан, Чехію та Туреччину. Неназваний експерт, з якими поспілкувалися Bellingcat і The Insider, припустив, що поїздки можуть бути пов'язаними з продажем зброї до Сирії.

Журналісти встановили, що під реальним іменем Дениса Сергеєва чоловік їздив до Санкт-Петербурга з власником автівки, яка зареєстрована за адресою штаб-квартири ГРУ. Правами водіння на це авто володів інших працівник ГРУ Володимир Моїсеєв, якого називають одним з організаторів перевороту в Чорногорії. А ще один чоловік, що їхав з Сергеєвим до Санкт-Петербурга, щонайменше 4 рази літав з Едуардом Шишмаковим, якого також називають учасником перевороту в Чорногорії.

На встановлення особи Сергеєва журналісти витратили більше часу, адже Велика Британія не опублікувала його фото, як це зробила з Петровим і Бошировим.

Розслідувачі отримали списки пасажирів, що вилітали з Лондона 2 березня 2018 року та встановили, що Сергеєв під іменем Фетодова прилетів у країну за кілька годин до Петрова і Боширова. Також журналісти протестували кілька комбінацій адрес, пов'язаних з ГРУ, та встановили — Денис Сергеєв був прописаний за адресою Народного Ополчення, 50 (Військова академія ВС РФ, відома як «Консерваторія ГРУ».

Для того, аби все ж отримати фото Сергеєва, журналісти зв'язалися з одним з готелів, де зупинявся «Федотов» — одне з джерел надало журналістам копію фото із закордонного паспорта. Також вдалося знайти документальний фільм про бій за висоту «Ослиное Ухо», у якому чоловік отримав поранення.

Професор Хасан Югейл з Центру візуальних обчислень Бредфордського університету після експертизи зазначив, що коефіцієнт збігу між фото — 78%. У той час як для підтвердження необхідно до 70%.

Раніше повідомлялося, що третій імовірно причетний до отруєння російського екс-розвідника Сергія Скрипаля та його доньки раніше, у 2015 році, намагався отруїти речовиною з родини «Новачка» болгарського підприємця Омеляна Гебрева. У Болгарії розслідують зв'язок між отруєнням Скрипалів і місцевого підприємця.

Британська газета The Telegraph повідомляла, що третій імовірно причетний до отруєння російського екс-розвідника Сергія Скрипаля та його доньки, людина під вигаданим ім'ям Сергій Федотов, не вилетів разом з Чепігою та Мішкіним з Великої Британії.

Нагадаємо, у березні 2018 року 66-річний громадянин Росії, колишній розвідник Сергій Скрипаль потрапив до лікарні з важким отруєнням. Після отруєння Британія видворила російських дипломатів. МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Британії». 

5 вересня 2018 року британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова. Британія запевняє — це офіцери розвідки. Президент Росії Володимир Путін заявив, що це цивільні громадяни й у їхній біографії «немає нічого кримінального».

Російський телеканал Russia Today опублікував інтерв'ю з Петровим і Бошировим, де вони заявили, що відвідували Солсбері як туристи. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми їхали в Солсбері подивитись собор»: що розповіли підозрювані в отруєнні Скрипалів

26 вересня 2018 року видання The Insider і проект розслідувань Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я Руслана Боширова — Анатолій Чепіга. За даними журналістів, він є полковником ГРУ РФ і має звання «Героя Росії».

9 жовтня видання The Insider і Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я другого підозрюваного в отруєнні Скрипаля, відомого як Олександр Петров — Олександр Євгенович Мішкін. Він є військовим лікарем і полковником ГРУ Росії.

Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 його засудили до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Британію.

Поділитись: