Розстріл у мечетях Нової Зеландії: прем'єрка пообіцяла ніколи не вимовляти імені нападника

Джасінда Ардер зустрічається з членами мусульманської спільноти після розстрілів у мечетях Крайстчерча, 16 березня 2019 року
Джасінда Ардер зустрічається з членами мусульманської спільноти після розстрілів у мечетях Крайстчерча, 16 березня 2019 року EPA-EFE/BORIS JANCIC

Прем'єр—міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн пообіцяла ніколи не вимовляти імені чоловіка, який розстріляв людей у мечетях Крайстчерча.

Вона зазначила, що нападник своїм вчинком намагався досягнути кількох речей, зокрема — стати відомим.

«Ось чому ви інколи не почуєте, щоб я згадала його ім'я», — сказала Ардерн у парламенті.

«Я прошу вас, вимовляйте імена загиблих, а не ім'я людини, яка їх забрала», — додала вона.

Прем'єрка назвала нападника терористом, злочинцем і екстремістом — «але коли я говоритиму, він лишатиметься безіменним».

Обвинувачений у вбивстві 50 людей під час теракту в мечетях Нової Зеландії Брентон Таррант відмовився від послуг адвоката.

Нагадаємо, 15 березня у двох мечетях новозеландського міста Крайстчерч відкрили вогонь, загинули 49 людей. Зранку 17 березня поліція знайшла ще одне тіло після розстрілу, кількість загиблих зросла з 49 до 50.

Один з нападників — 28-річний автралієць Брентон Таррант — перед тим, як відкрити вогонь, він поширив 74-сторінковий маніфест, у якому висловив свою ненависть до мігрантів, а також пояснив мотиви своїх дій. Свій вчинок Брентон назвав «терактом». Упродовж 17 хвилин вів пряму трансляцію з мечеті, згодом Facebook прибрав відео, а також заблокував його профіль.

За 9 хвилин до розстрілу людей він розіслав свій маніфест за понад 30 парламентськими адресами, зокрема прем'єр-міністерці країни Джасінді Ардерн. Зазначимо, що в маніфесті, оприлюдненому перед нападом, терорист зазначив: «Ви не знайдете спокою ні в Ісландії, ні в Польщі, ні в Новій Зеландії, ні в Аргентині, ні в Україні».

Після теракту поліція взяла під варту чотирьох людей — трьох чоловіків і одну жінку. Правоохоронці заявили, що затримані не були у «списку нагляду» як Нової Зеландії, так і Австралії.