Швейцарський суд кантона Цуг зняв арешт з акцій компаній-операторів «Північного потоку» та «Північного потоку-2», які належать російському Газпрому. Арешт наклали задля виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі Нафтогазу проти Газпрому.

Про це у коментарі Громадському повідомив комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Він зазначив, що судові виконавці у Швейцарії не змогли визначити точного місця перебування цих акцій, адже їх випустили у паперовій формі (в той час як більшість акцій сьогодні у світі мають електронну форму та зберігаються на спеціальних електронних рахунках).

«Тому своє рішення про заморозку активів Газпрому, оскільки вони не знайшлися у Швейцарії, суд в Швейцарії відмінив. Нагадаю, що відносно випадково ми знайшли частину цих акцій у Великобританії, і дочірня компанія Газпрому вимушена була зобов’язатися перед судом у Лондоні нічого з цими акціями не робити до подальшого рішення суду», — повідомив Юрій Вітренко.

Водночас він додав, що швейцарський суд підтвердив вимоги Нафтогазу до Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу та зазначив, що готовий арештувати та конфіскувати на користь Нафтогазу активи Газпрому, як тільки їх знайдуть.

«Після цих пригод з акціями «Північних потоків», випущених в документальній формі, які не зрозуміло де знаходяться і кому належать, можна повірити у теорії, що їх роздали «друзям Путіна», зокрема у Європі, і тому окремі політики у ЄС так відчайдушно захищають «Північний Потік-2», — додав Вітренко.

Зазначимо, що наприкінці 2018 року Нафтогаз подав низку позовів проти компаній, що співпрацювали з Газпромом, у США. Метою цих позовів було виявлення точного місцезнаходження активів Газпрому в Європі та світі для їхньої конфіскації на користь Нафтогазу. Так українська компанія намагається погасити борг Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу на 2,7 мільярда доларів.

Раніше повідомлялось, що у Нафтогазі сподіваються стягнути $2,7 млрд з Газпрому до кінця 2019 року.

Нагадаємо, що 5 червня 2018 року суд у Нідерландах задовольнив клопотання НАК Нафтогаз України щодо арешту часток Газпрому у його голландських дочірніх компаніях.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різких країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,7 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,7 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,7 мільярда доларів.

10 листопада стало відомо, що швейцарський суд заборонив компаніям Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG які обслуговують та будують російські газопроводи «Північний потік» та «Північний потік-2» розраховуватись з російським Газпромом.

24 жовтня у Нафтогазі повідомили, що стягнули з Газпрому вже 18 мільйонів доларів на виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі про транзит та постачання газу. Нагадаємо, що вперше Нафтогаз повідомив, що стягнув 9 мільйонів доларів з Газпрому 10 жовтня.

Поділитись: