Сидимо вдома та говоримо про важливе: гайд правозахисною програмою Docudays UA

Постер Правозахисної програми Rights Now! на DocuDays
Постер Правозахисної програми Rights Now! на DocuDaysDocuDays

Другий рік поспіль фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA припадає на період жорстких карантинних обмежень. У 2020-му команда пройшла бойове хрещення, тож цьогоріч була готова до подібного розвитку подій і оперативно перенесла все в онлайн.

Трохи згодом ми розповімо про must see стрічки фестивалю, а зараз — гайд правозахисною програмою RIGHTS NOW!, яка стане рятувальним кругом для кожного, кому не вистачатиме спілкування впродовж наступних тижнів.

Цьогоріч у межах RIGHTS NOW! заплановано 11 дискусій про зміни в різних сферах нашого життя, спричинені пандемією.

Дискусії відбуватимуться українською з перекладом на жестову мову. Долучитися до трансляцій на Facebook та YouTube фестивалю Docudays UA, а також в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE матиме змогу кожен охочий.

Нова реальність коронакризи: що далі?

27 березня, 15:30

Фокус: зміни, що за час пандемії відбулися в державній гуманітарній політиці, корпоративній етиці, сфері медичного обслуговування та комунікаціях.

Пандемія COVID-19 так чи інакше торкнулася всіх — локдауни, карантин вихідного дня, штрафи за відсутність масок, дистанційне навчання, втрата роботи, втома і невизначеність. Зміни, пов’язані з коронакризою, похитнули не лише фінансове становище українців, але й трансформували життя. Ми відчули, як колективна безпека посунула права людини на другий план.

Під час дискусії поговоримо про вплив коронакризи на становище з правами людини в Україні та світі. Також спікери разом з учасниками спробують спрогнозувати, що буде далі.

Міфи про імунітет: як зберегти здоровий глузд під час пандемії?

28 березня, 15:30

Фокус: роль імунної системи в новій реальності та ефективні способи підвищення захисних сил організму.

Україна стала 95-ю країною, де розпочалась вакцинація від коронавірусу. За даними Харківського інституту соціальних досліджень, третина українців загалом не довіряє вакцинації. Формула «здоровий спосіб життя, заняття спортом та збалансоване харчування» задля підтримки імунітету також не всім видається переконливою. Інша річ — імуномодулятори та штучні вітаміни. Особливо взимку, особливо під час пандемії.

Які міфи про імунітет заважають долати сучасні виклики, пов’язані з COVID-19? Як ефективно виробити колективний імунітет для боротьби з пандемією? Що з вакцинацією та до чого тут права людини? Ці питання на порядку денному дискусії.

Рідкісні. Як орфанні хворі виборюють право на повноцінне життя?

29 березня, 15:30

Фокус: проблеми в лікуванні орфанних захворювань в Україні.

Більшість орфанних захворювань — генетичні та невиліковні. Але цілком контрольовані за умови вчасного діагнозу та застосування специфічного лікування. Аби пацієнти з рідкісним недугом жили повноцінно, вони мають систематично приймати терапію і проходити реабілітацію протягом життя.

Ліки та реабілітація коштують дорого, і далеко не кожна українська родина, де є такі хворі, може це дозволити. Забезпечення необхідними лікарськими засобами має на законодавчому рівні гарантувати держава. Як це відбувається в Україні і як у світі? З якими проблемами стикаються пацієнти з орфанними захворюваннями? Дізнаєтеся під час обговорення.

Медицина болю. Як і чим полегшити страждання тяжкохворим?

30 березня, 15:30

Фокус: особливості паліативної допомоги тяжкохворим в Україні, альтернативні засоби знеболювання (медичний канабіс та ін.).

В Україні паліативна допомога гарантована державою і має бути доступна тим, хто страждає від помірного або сильного болю. За законом, тяжкохворим пацієнт(к)ам мають призначати знеболювальні препарати.

Водночас в Україні навколо шляхів найефективнішого знеболення досі точаться дискусії. Особливо гостро стоїть питання медичного канабісу, який міг би полегшувати біль хворим, наприклад, на рак. Долучайтеся до розмови — йтиметься про ситуацію з дотриманням прав людини в паліативній медицині.

Будівництво Каховської ГЕС-2: катастрофа неминуча?

31 березня, 15:30

Фокус: екологічні ризики, що несе будівництво та експлуатація Каховської ГЕС-2.

Одразу ж після оприлюднення намірів побудувати Каховську ГЕС-2 (Херсонська область) активісти, науковці та небайдужі громадяни стали на захист довкілля, історичної спадщини й права на здоров’я. Вони вважають, що плани з будівництва цієї ГЕС ідуть у розріз із державною політикою України щодо збереження територій Смарагдової мережі (територія особливого природоохоронного значення).

Якими є аргументи уряду щодо доцільності побудови? І як громадськості відстояти своє право на здоров’я та чисте довкілля? Дізнаєтесь під час дискусії.

Як змінилося ставлення до ментального здоров’я у часи пандемії COVID-19?

1 квітня, 13:30

Фокус: проблеми, з якими українці та українки звертаються до психологів, та як коронавірус впливає на нервову систему й роботу мозку.

Важливість ментального здоров’я в нашому суспільстві й досі критично недооцінена. Візит до психолога ваше оточення може сприйняти як прояв «ненормальності», тому проблеми, що пов’язані з психічним здоров’ям, часто ігнорують та замовчують.

Пандемія COVID-19 створила нові випробування для нашої психіки: несвобода через карантинні обмеження, хвилювання про здоров’я, відчуття тривожності та невпевненості у майбутньому. Проте чи почали українці більше дбати про психічне здоров’я? Що заважає нам звертатися по допомогу до психологів? Послухайте дипломованих психотерапевтів та висловіть власну думку.

Павутиння соцмереж: у які пастки потрапляють діти?

1 квітня, 13:30

Фокус: розвінчання міфів про «групи смерті», результати дворічної Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA.

Інтернет може як розважати й розвивати, так і бути небезпечним. Соцмережі, в яких буквально живуть сучасні діти, є сприятливим середовищем для різних форм онлайн-насильства, зокрема кібербулінгу.

Що робити занепокоєним батькам? Чи потрібно контролювати акаунти дитини та час, проведений в мережі? Як запобігти онлайн-цькуванням? Дають поради експерти/-ки із цифрової безпеки.

Реабілітація здоров’я постраждалих від збройного конфлікту на сході та анексії Криму. Що пропонує держава?

2 квітня, 15:30

Фокус: доступ до медичних послуг та реабілітація в умовах збройного конфлікту на сході України та анексії Криму.

Збройний конфлікт на Донбасі та анексія Криму вплинули на якість життя багатьох з нас: втрата домівки, смерть близьких, проблеми зі здоров’ям унаслідок воєнних дій. Жертвам збройного конфлікту та анексії часто доводиться долати ці випробування самостійно — за роки війни державний механізм допомоги та реабілітації жертв конфлікту та анексії так і не був до кінця налагоджений.

Під час дискусії говоритимемо, яких заходів має вжити держава, щоби покращити ситуацію.

В’язнична медицина. Яку допомогу отримують хворі?

3 квітня, 15:30

Фокус: лікування хворих у пенітенціарних установах та шляхи реформування в’язничної медицини.

Медичну допомогу в місцях позбавлення волі або не надають зовсім, або надають дуже вибірково та не в повному обсязі. Тим часом величезна кількість хвороб призводить у кращому випадку до фізичних вад, а в гіршому — до передчасних смертей ув’язнених.

Про лікування хворих у пенітенціарних установах та шляхи реформування в’язничної медицини говоритимуть учасники харківської правозахисної групи, ГО «Докудейз». У дискусії візьме участь колишній засуджений Олег Цвілий, який розповість, як його катували в Темновській ВК № 100 і в якому стані він вийшов з в’язниці. А також нещодавно звільнений з виправної колонії Ігор Рибчинський, який розкаже історію про свою хворобу та як її (не) лікували.

Сексуальне здоров’я: до чого тут права людини?

4 квітня, 13:30

Фокус: популярні стереотипи щодо сексуального здоров’я, вплив сексуальних та репродуктивних прав на якість життя.

Хоча сексуальні права є частиною міжнародних стандартів прав людини та гарантовані державою, табуйованість теми досі породжує безліч стереотипів та міфів, які впливають на сексуальне життя і здоров’я.

Перевірте, чи не живете ви в полоні нав’язаних стандартів. А також дізнайтесь, як незнання сексуальних та репродуктивних прав відбивається на сексуальному здоров’ї суспільства.

Права матерів і батьків у пологових будинках: очікування та реальність

4 квітня, 15:30

Фокус: захист прав жінок під час пологів, презентація правозахисної кампанії «За дотримання прав майбутніх матерів та батьків у пологових будинках».

Права жінок під час пологів захищені медичними протоколами, але українки та українці досі зазнають травм під час народження дитини. Значення пологів неможливо переоцінити — народження має глибокі наслідки як для фізичного, так і психологічного здоров’я жінки та її партнера/-ки.

Однак очікування безпечних та комфортних пологів часто зіштовхується з суворою реальністю. Як відстояти своє право на безпечні та найменш травматичні пологи? Як протистояти насильству в медичних закладах? Важлива розмова для майбутніх батьків і не тільки.

Паралельно з правозахисною програмою триватиме інтерактивний захід Жива бібліотека, «книгами» в якій стануть люди, об’єднані історіями подолання упереджень та дискримінацій. Серед «книг» — багаторазова переможиця Паралімпійських ігор Олена Юрковська, співзасновник та вокаліст електронного гурту «Tvorchi» Джеффрі Кенні, громадський діяч та правозахисник Дмитро Шерембей, трансгендерна жінка Анастасія Єва Домані, письменник Артем Чапай, волонтерка Леся Литвинова. 

Сесії «читання» у «Живій бібліотеці» відбуватимуться на платформі Zoom. Участь вільна за попередньою реєстрацією.