Сім головних законів року, що минає

Сім головних законів року, що минає
hromadske

Наприкінці 2023-го Верховна Рада ухвалила закон про медичний канабіс, а широкий загал обговорює законопроєкт про мобілізацію, що наразі ще навіть не розглянутий у профільному комітеті. Втім, ці визначні зміни стосуватимуться вже наступного року.

Цьогоріч вистачило вже ухвалених і підписаних президентом рішень, що також матимуть суттєвий вплив на майбутнє України. Парламент працював над законодавчою базою допомоги постраждалим від російського вторгнення та полегшував імпорт дронів, наближував наші норми до стандартів ЄС і продовжував дерусифікацію. Підбиваючи підсумки року, hromadske склало перелік із семи прикметних законів 2023-го та розповідає про них у порядку їхнього ухвалення Радою.

hromadske

Компенсація за знищене житло

Влада визначила порядок відшкодування родинам, чиє житло постраждало внаслідок вторгнення росії. У березні президент Володимир Зеленський підписав проєкт закону №7198, який запровадив компенсацію за пошкодження та знищення квартир і будинків із 24 лютого 2022 року.

За знищене майно українцям тепер надають житлові сертифікати. Ці документи підтверджують гарантії держави профінансувати придбання нової квартири чи будинку в обсязі визначеної суми. Діятимуть сертифікати протягом пʼяти років. А ось за пошкоджене майно грошової компенсації не буде. Натомість українцям пропонують допомогу з відновленням: будівельні роботи чи будматеріали.

hromadske

Іспити з мови та історії

Хочете набути українське громадянство — доведіть, що здатні порозумітися з рештою суспільства. Глава держави у квітні підписав законопроєкт №7606, який передбачає складання низки іспитів для набуття громадянства. Охочі отримати український паспорт зобов’язані подати письмову заяву про те, що в разі набуття громадянства складуть іспити з основ Конституції України, історії країни та щодо рівня володіння державною мовою. На підготовку й успішне складання іспитів держава дає два роки.

Тож, цей закон стосується:

  • іноземців;
  • людей без громадянства;
  • тих, хто отримав громадянство за визначні заслуги перед Україною, становить державний інтерес для країни, проходить військову службу за контрактом;
  • людей, які отримали дозвіл на тимчасове проживання.

Невиконання цих зобов’язань стане підставою для втрати громадянства.

hromadske

Ні — росії в назвах

Цей рік запамʼятається і забороною давати географічним об'єктам назви, що звеличують росію. Це, приміром, згадка пам'ятних, історичних культурних місць у рф, а також російських діячів, які здійснювали військову агресію чи переслідували дисидентів. Проєкт закону №7253 депутати ухвалили в березні, а президент підписав його наступного місяця.

У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що Україні слід «скинути цей колоніальний тягар, що нав’язувався нам багатьма десятиліттями, а то і століттями». Це, мовляв, дозволить створити нову ідентичність, подолати імперські колоніальні міфи, віднайти й утвердити історичну пам’ять, яка належить українцям.

hromadske

Дрони без сплати мита

Це рішення дозволить постачати більше дронів на фронт: парламентарі наприкінці весни ухвалили законопроєкти №9275 та №9276, які на час воєнного стану скасовують податок на додану вартість та ввізне мито на компоненти для безпілотників. Президент Володимир Зеленський підписав документи на 15-й день після ухвалення, і незабаром нові норми запрацювали.

Документи звільнили імпортерів від оплати матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та компонентів для дронів. Підприємства, які ввозять такі складові, повинні звітувати про використання товарів. Якщо ж держава виявить нецільове використання, імпортери повинні доплатити митні платежі, від яких їх звільнили, і сплатити пеню.

hromadske

Новий вид покарання

Законодавці перейняли новий для України вид покарання — пробаційний нагляд. Йдеться про це у законопроєкті №9185, який глава держави підписав у вересні цього року і який набуде чинності у березні 2024-го. Фактично суди отримають альтернативу вироку щодо людей, засуджених за певні кримінальні правопорушення. Основна мета такого покарання — не позбавити людину свободи, а надати їй шанс виправитися і не вчиняти повторних правопорушень.

У «перевихованні» допомагатиме спеціальна пробаційна служба. Засуджені під пробаційним наглядом зобов’язані виконувати покладені судом обов’язки та з’являтися за викликом до органу з питань пробації. Іноді на засуджених можуть також надівати електронні браслети. Пробаційний нагляд може бути призначений на строк від 1 до 5 років (1–2 роки для неповнолітніх).

hromadske

Довічний фінмоніторинг посадовців

Замість трьох років — довічно. Після звільнення з посади топпосадовці тепер назавжди матимуть статус політично значущих осіб (PEP) та перебуватимуть під пильним оком фінмоніторингу. Володимир Зеленський наприкінці жовтня поставив свій підпис під законопроєктом №9269-д — його ухвалення було також однією з умов Міжнародного валютного фонду, EFF та Єврокомісії.

Політично значущі особи — люди, наділені важливими державними функціями. Як вважають депутати, такі особи мають вищий ризик бути причетними до хабарництва, відмивання грошей, корупції, незаконного збагачення через свою посаду, минулий вплив тощо. А цей закон, зокрема, передбачає жорсткіший нагляд за статками українських топпосадовців.

hromadske

Закон про нацспільноти

У грудні цього року глава держави підписав доопрацьований закон про нацменшини — №10288-1, який урахував експертну оцінку Ради Європи та її органів. Цей документ, що покликаний захистити права національних меншин, був частиною зобов’язань України на шляху до вступу в ЄС.

Закон надає приватним вишам право вільного вибору мови навчання, яка є офіційною мовою в країнах Євросоюзу. Йдеться про викладання однієї, декількох або всіх дисциплін, виконання індивідуальних завдань і проведення контрольних заходів мовою нацменшини. Представники нацменшин також зможуть здобувати базову та профільну середню освіту своїми мовами. Виняток — дисципліни, як-от: українська мова, українська література, історія України, а також захист України.

Саме ці закони редакція hromadske вважає найважливішими в році, що минає. Хочеться вірити, що 2024-й принесе нам якісні зміни й у правовому полі, а самі закони ми розглядатимемо з погляду позитивних перетворень, а не скандального резонансу.