Палата представників США оприлюднила стенограму свідчень тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора, які він давав у справі імпічменту Дональда Трампа.

Стенограма оприлюднена на сайті комітету з питань розвідки.

Там деталізовано обставини так званої quid pro quo — узалежнення надання військової допомоги США Україні від проведення нею розслідувань на користь американського президента.

Зокрема, Тейлор стверджує, що «джерелом ідеї змусити Зеленського публічно заявити, що він розпочне розслідуватиме компанію Burisma і втручання у вибори в США 2016 року, гадаю, їхнім творцем був Джуліані», який представляв інтереси «президента Трампа».

У відповідь на одне з уточнювальних питань дипломат пояснив: у нього було «чітке розуміння того, що безпекова допомога не буде надана, поки президент (України — ред.) не зобов’яжеться розпочати розслідування».

Більшість ключових моментів оприлюднених свідчень повторює сказане Тейлором під час вступного слова, яке потрапило в медіа 22 жовтня. Утім, у відповідях на питання депутатів Палати представників дипломат розкрив додаткові деталі формування «негласної» зовнішньої політики США щодо України.

За словами Тейлора, американський посол в ЄС Гордон Сондланд наполіг на тому, щоб під час підготовчого телефонного дзвінка 28 червня перед організацією розмови Трампа й Зеленського виключити «регулярних учасників» подібних розмов і «не вести стенограму дзвінка».

Після того, як Тейлор поділився про занепокоєння щодо quid pro quo з тодішнім радником Трампа з нацбезпеки Джоном Болтоном, той порадив звернутися до держсекретаря Майка Помпео. Але з його боку не було жодної публічної реакції.

Крім того, Державний департамент США відмовився надавати комітетам Палати представників, які ведуть розслідування щодо імпічменту, документи, які йому передавав Тейлор — записи зустрічей з українськими посадовцями та текстові повідомлення з іншими американськими чиновниками, які займалися «українським кейсом».

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: