Посол США в Європейському Союзі Гордон Сондланд визнав, що відновлення військової допомоги Україні залежало від розслідування Україною справи щодо компанії Burisma, де працював Гантер Байден — син потенційно головного конкурента Трампа Джо Байдена.

Про це свідчать оприлюднені 5 листопада свідчення Сондланда у Конгресі США в межах розслідування щодо імпічменту Трампа.

Сондланд визнав, що попереджав представників української влади про quid pro quo.

Виступаючи на слуханнях у Конгресі кілька тижнів тому, Сондланд уникнув відповіді на питання про причини призупинення допомоги, посилаючись на те, що він не пам’ятає всіх обставин тих подій.

У свідченнях посол розповів, що 1 вересня 2019 року він повідомив помічнику президента України Володимира Зеленського Андрію Єрмаку, що «відновлення допомоги від США, найімовірніше, не відбудеться, доки Україна не зробить публічну антикорупційну заяву, яку ми обговорювали протягом кількох тижнів».

Йдеться про заяву, яку очікували від української влади, де мала була бути згадана компанія Burisma і Гантер Байден.

Сондланд зазначив, що до початку вересня він зрозумів «без усіляких достовірних пояснень», що затримання Сполученими Штатами допомоги було пов’язано з вимогою Трампа щодо розслідування в Україні справи проти Байденів.

У Білому домі вже прокоментували оприлюднену стенограму свідчень Сондланда. Як пише Reuters, там заявили, що вона ставить під загрозу все розслідування про імпічмент Трампа. 

Прессекретарка Білого дому Стефані Грішем зауважила, що у своїх свідченнях Сондланд не зміг точно сказати, хто розпорядився затримати надання допомоги Україні. Вона додала, що наявність зв’язку між вимогою заяви про початок розслідування і наданням допомоги є «припущенням» дипломата.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського, у зв'язку з чим у Конгресі почали розслідування й хочуть оголосити імпічмент Трампу:

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: