Сторона захисту українського нацгвардійця Віталія Марківа 11 вересня подала до апеляційного суду присяжних Мілана нові докази його непричетності до загибелі іноземних репортерів на Донбасі у травні 2014 року.

Матеріали подали напередодні апеляційного процесу, який почнеться у Мілані 29 вересня, повідомили захисники Марківа, передає «Радіо Свобода».

В основі нових доказів — висновки журналістського розслідування, що увійшли до фільму The wrong place («Не в тому місці, не в той час») про справу Марківа. Його співавторкою є наша колишня журналістка Ольга Токарюк.

Йдеться про кілька експериментів: один стосується візуального контролю з гори Карачун (позиції українських військ) за місцем смерті італійського репортера, інший — балістичне випробування щодо дальності стрільби з різних видів зброї. Ці дослідження, які провели спільно з італійськими експертами, науково підтвердили, що нацгвардієць Віталій Марків з Карачуна не міг розрізняти людські постаті, цілитися і влучити у них на відстані близько 1800 метрів з автомата АК-74.

Адвокати просять долучити до розгляду справи експерименти, використані у фільмі, або ж фрагмент стрічки, заслухати нових свідків-учасників фільму (включно з експертами), а в разі потреби, і режисера-документаліста Крістіано Тінацці.

Що це за фільм?

Фільм-розслідування The wrong place («Не в тому місці, не в той час») про справу Марківа — це спільна робота трьох італійських журналістів та колишньої журналістки hromadske Ольги Токарюк. Це — незалежне розслідування, яке так і не провели італійські слідчі. Воно тривало рік.

1 вересня 30-хвилинний документальний фільм показали у приміщенні парламенту Італії. Участь у перегляді взяли італійські парламентарі та українські дипломати, журналісти та громадські активісти, представники правозахисних організацій.

До продемонстрованого фрагмента ролику потрапили випробування видимості, 3D-мапа з коментарями картографа та випробування на полігоні з тестуванням зброї. Як розповіла нам Ольга Токарюк, у фільмі фахівці підтверджують невинуватість Марківа.

Вона також уточнила, що кінокартину переглядали представники двох італійських політичних партій, одна з яких є частиною чинної урядової коаліції.

Розслідування українського МВС

Додаткові докази невинуватості Марківа до суду другої інстанції надають і адвокати держави Україна. Їх виявило МВС України. Українські слідчі переконують, що Віталій Марків не може бути причетним до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Рокеллі, бо мав у руках іншу зброю. Також українські правоохоронці підтверджують, що з позиції Марківа місце загибелі журналіста не проглядалося. А ще вони знайшли нових свідків і кажуть, що ті можуть свідчити у суді.

За що засудили українця?

У липні 2019 року українського нацгвардійця Віталія Марківа італійський суд визнав винними у причетності до вбивства італійського фотографа Андреа Роккеллі на Донбасі у 2014 році й засудив до 24 років в'язниці.

В останньому слові Марків сказав, що є українським військовим, простим солдатом, патріотом, і додав, що завжди захищатиме Україну. 

Президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ і Генпрокуратурі терміново зайнятися питанням повернення нацгвардійця Віталія Марківа. 20 листопада 2019 року Україна подала апеляційну скаргу на вирок Марківу. ЇЇ розгляд призначили на 29 вересня. Наступне засідання заплановане на 1 жовтня.

Поділитись: